Intradenní price action trading je považován za neziskovější strategii a má také nejvíce příznivců, zejména mezi začínajícími tradery. Základním stavebním kamenem PA tradingu je technická analýza (TA), která nám poskytuje množství důležitých informací a tím následně statistickou výhodu při našem obchodování.
Je určitě dobré začít s technickou analýzou a teprve mnohem později vyzkoušet i jiné strategie, než je PA trading.
Všechny informace TA musíme vyhodnotit ve vzájemných souvislostech. Hledáme shodu co největšího počtu informací. Možná jste se setkali také s termínem „konfluence informací“.
Čím lépe vyhodnotíme všechny souvislosti, tím budeme úspěšnější. V některých situacích budou mít určité informace větší váhu a některé menší váhu. Seznam informací technické analýzy proto není seřazen podle důležitosti.
Na obrázku vidíte příklad konfluence šesti informací vedoucích k nasazení obchodu BUY.
Než se rozhodnu nasadit pozici, tak v jednom okamžiku vyhodnocuji až 20 informací. Možná se to zdá příliš mnoho, ale dá se to dobře nacvičit. Možná si to neuvědomujeme, ale při řízení auta také řešíme každou nově vzniklou situaci a vyhodnocujeme množství informací. Bez toho by to prostě nešlo a přesto jsme se to všichni naučili.
Měl jsem kolegu, který se naučil rozeznávat impulzy a snažil se podle nich obchodovat. Když jsem ho naučil rozeznávat divergence, snažil se obchodovat podle divergencí a přestal si všímat impulzů. Situace se opakovala i s dalšími informacemi TA a nakonec od PA tradingu odešel. Nemáme asi všichni stejné schopnosti analyticky uvažovat, přesto si myslím, že většina z nás to zvládne.
Programy, které jsem si vytvořil k trénování a k živému obchodování, mi poskytují spoustu informací automaticky. Tím je moje analýza situace na trhu velmi usnadněna. Dobrý žonglér je ten, který udrží ve vzduchu hodně míčků. Dobrý trader je ten, který udrží v mysli naráz hodně iformací a signálů.
Technická analýza je rozsáhlé téma, ale k jednotlivým částem technické analýzy se budu vracet i v dalších článcích.