Akcie: Farmacie – kdo vydělává, i když nevyjdou testy

Teď nemám na mysli firmy zaměřené na generika (tedy léky, kterým již vypršela patentová ochrana), ale na farmaceutické a biotechnologické firmy s vlastním výzkumem. Výzkum nového léku trvá cca deset až patnáct let a stojí půl až dvě miliardy dolarů. Samozřejmě, výzkum a vývoj si dělají tyto firmy samy. Něco ale samy nedělají.

Málokdo si však uvědomuje, že farmaceutické a biotechnologické společnosti nedělají testy samy. Testy za ně provádějí subdodavatelé, kteří dostanou zaplaceno, ať už testy dopadnou jakkoliv.

Proto jsem se rozhodl podívat se na akcie jedné takové společnosti. Jde o akcie společnosti Laboratory Corporation of American Holdings. Díky rostoucí náročnosti testů (hlavně díky požadavkům FDA) nemá tato společnost nouzi o klienty. Proto také počátkem loňského roku společnost převzala společnost Covance za 5,5 miliardy USD (cca šestnáctinásobek EBITDA). Vývoj ceny akcie je zde:

LH Graf

Laboratořemi této společnosti prošlo všech 50 nejprodávanějších léků současnosti.

Co je mínus? Nulové dividendy. Ale u společnosti s kapitalizací necelých 15 miliard dolarů a silným růstovým potenciálem je to pro mě akceptovatelné.

Zvláště vzhledem ke změně pravidel Medicare ohledně odměn  za testy. Změna těchto pravidel by měla ke společnosti přivést nové zákazníky. Proto je stávající P/E and 22, ale forward P/E už je menší než 15.

Obrat za posledních 12 měsíců je 9,5 miliard dolarů, provozní zisk 1,3 miliardy, free cash low na úrovni 850 miliónů.  P/FCF = 16.

Dlouhodobou zadluženost na úrovni 110% vlastního kapitálu jsem ochoten akceptovat. Placené úroky díky Úrokové krytí je ale na úrovni 4, blíží se spodní bezpečné hranici – žádná sláva.

Za rizikovou položku vnímám hlavně velikost Goodwillu. Zhruba polovina Goodwillu a o něco více než polovina dlouhodobé zadluženosti jsou důsledkem akvizice společnosti  Covance.

Někomu to vadit může, někomu n, mne v tomto případě ne. Záleží na individuálním postoji k riziku a vnímání ocenění společnosti.

 

Stáhněte si zdarma publikaci Ziskové akcie, kde se dozvíte víc.

 

EBOOK ZDARMAZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“

 

Moje kompletní know-how jsem shrnul do Online kurzu Ziskové akcie, který absolvovalo již přes 700 lidí. Vstupte do kurzu a naučte se

  • jak vybudovat penězovod, který zabezpečí i vaše potomky
  • jak získat pasivní příjem z dividend
  • jak budovat s pár korunami skutečné bohatství
  • a mnoho dalšího
Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *