Dividendy: růst o 20 procent p. a. po dobu 20 let. Není to blud

Co to je? To je roční růst dividend vyplácených společností  Lowe’s Companies na jednu akcii. Předesílám, že to není dáno nějakým mimořádným rokem. Zmiňovaných 20 % platí jak pro poslední rok, tak o pro desetileté nebo dvacetileté období.

U pětiletého období na google finance jsou dividendy ještě čitelné, tady to je (poslední číslo je 41 centů na akcii):

low4

Jak asi tušíte, i tato společnost se řadí mezi dividendové krále. Firma je podobného zaměření, jako na OBI, Bauhausy apod.  K tomu ale prodává i zařízení pro domácnost včetně třeba nábytku apod. Ve Spojených státech je dvojkou za společností Home Depot. Mimochode, toto je oligopolní odvětví.

Když se podíváme na veřejně obchodovatelné společnosti a jejich tržní kapitalizaci. Vede Home Deport se 180 miliardami, druhý je Lowe’s s 66 miliardami a třetí je Floor & Decor Holdings s kapitalizací 3,5 miliardy – tedy sotva dvacetina kapitalizace Loew‘s

Jak vypadají finanční výsledky?

Poslední pokles tržeb i zisku byl v roce 2010 (u tržeb o 2 %, u zisku o pětinu). Tím ale opravdu myslím pokles zisku, ne ztrátu.

Za poslední 3 roky stouply tržby z 56 miliardy v roce 2014 na 65 miliard loni, provozní zisk ze 4,3 na 5,8 miliard a EPS z 2,71 na 3,48. Další růst tržeb lze očekávat v roce 2017 i díky akvizicím svou významných konkurentů. Pokud to povede k úsporám nákladů z rozsahu, tím lépe.

U obchodníků je klíčovým faktorem to, jak dokáže a s jakou přirážkou prodávat nakoupení zboží, jak dokáže „točit“ zásoby, aby v nich neměl mrtvé peníze a jaké má všechna další náklady.

Přirážka je o obou firma prakticky identická. V řízení zásob si vede lépe Home Depot – společnost Lowe’s točí své zásoby co dva měsíce, Home Depot je točí 8x do roka, tedy o třetinu rychleji. Home Depot má „jen“ o polovinu větší tržby, ale více než dvojnásobný provozní zisk. Funguje tak efektivněji.

Jak vypadá rozvaha společnosti?

Zásoby byly již komentovány, takže dál.  Společnost dlouhodobě nedrží žádné významnější rezervy volných peněžních prostředků (v posledních třech letech kolem 500 mil USD), prakticky vše má v zásobách. Pracovní kapitál so dovoluji nazvat “kladnou nulou“.

Rostoucí zadluženost firmy (v roce 2013 byly závazky větší než vlastní kapitál o 77%, v roce 2016 byl více než trojnásobný). Většina růstu zadluženosti jde na vrub zpětných odkupů akcií. Na konci roku 2013 bylo v oběhu 1.030 miliónů akcií, v květnu již pouhých 850 miliónů kusů. To je pokles o více než 15 procent. To samozřejmě adekvátně ovlivňuje o změnu EPS a všech dalších ukazatelů na jednu akcii.

Úrokové krytí (silně korelované se zadlužeností, proto je v sekci rozvahy) kolem 5 je sice nad minimální hranicí (3), ale po zohlednění volného cash flow je rázem hodnota circa dvojnásobná.

 

Jsou zde nějaká rizika?

Samozřejmě, jako všude. Největším je cykličnost odvětví, i když s ekonomickými problémy v letech 2008-2010 se společnost vypořádala obstojně. Zvyšování úroků (a tím pokles po nákupech nemovitostí nebo úvěrech na jejich rekonstrukce) musíme také vnímat jako riziko.

Druhým rizikem jsou dobrá mínění akvizice realizované v roce 2016. Aby přinesly prospěch, musí být úspěšně realizované – tím nemyslím samotné formální převzetí firmy, ale integraci kupované firmy do interních procesů.

Může být ohrožen růst dividend? Díky nízkému výplatnímu poměru (aktuálně cca 40 %) by společnost měla být schopna udržet rostoucí dividendy i v následujících letech. V případě nutnosti je nejspíše bude financovat omezením zpětných odkupů akcií nebo dokonce je bude i dočasně dotovat ze zisků minulých let nebo, jen aby nepřišla o pracně vydobytý titul dividendového krále.

 

Zbývá ještě pohled na ocenění akcie

Dividendy se jeví jako stabilní se solidním polštářem. Výplatní poměr ve vztahu k ziskům je 40%, ve vztahu k volnému cash flow dokonce dlouhodobě pouze v rozmezí 20-30 procent. I kdyby v budoucnu dividendy nerostly 20% tempem jako dosud, dvouciferný růst je dosažitelný.

P/E=24,5 P/FCF=20, dividendový výnos 2,1 %. Dividendový výnos 2,1 % je při očekávaném dvouciferném růstu dividend zajímavý. Spolu s nízkým výplatním poměrem je to dobrá kombinace.

Závěr

V porovnání s konkurenty je společnost zajímavě oceněná.

Proč to celé? Kvůli naší vlastní finanční nezávislosti.

Mějme vlastní rozumInvestujme do fundamentálně zdravých akcií vyplácejících zajímavé dividendy. Klidně stačí mít i dvacku denně. Jeden hambáč v mekáči. Jedna malá kola. Jedno horší kafe v kavárně. 10 cigaret. Deci vína. Místo toho hodíme tu dvacku do kasičky.

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře
  1. Aleš napsal:

    Je pro tuto firmu rizikem konkurence prodávající přes „ekomerce“? Předpokládám, že ano.

  2. Jan Dvořák Jan Dvořák napsal:

    Tohle je segment, do kterého se Amazon a další online obchodníci zatím nepouští. Kdyby začali, muselo by se to hlídat.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů