Akcie: Trump nám namastí kapsu

Minulý týden předložil Donald Trump svoji daňovou reformu. Protože nejsem daňový rezident Spojených států, ale nakupuji akcie firem, zaměřím se na návrh pro společnosti.

Jak se shodli diskutující na mém facebokovém profilu, dlouhodobým vítězem by byly všechny americké firmy, daně z příjmu jim ve Spojených státech by klesly z 35 na 20 procent. To je pokles o více než 40 procent. Zároveň klesne jejich motivace danit mimo území Spojených států. Takovéto úspory totiž také nejsou zadarmo, špičková daňová poradci a komplikované konstrukce v daňových rájích také nejsou zadarmo. To je to, na co D. Trump podle mě sází.

Je tu ale jedna skupina, která si na tom obratem doslova namastí kapsu a nebude muset čekat na budoucí roky. Jde o firmy, které mají v rozvaze velké čisté odložené daňové závazky. V principu jde o to, že díky určitým legálním účetním postupům (například urychlené odepisování) lze odložit platbu daně do budoucna.

Současná sazba daně z příjmu společností je ve spojených státech 35 procent. Pokles na 20 % znamená snížení daně o 43 %. O stejných 43 % by společnostem snížily i odložené daňové závazky. To by se obratem adekvátním způsobem promítlo do růstu vlastního kapitálu, zmenšení zadluženosti apod. Díky růstu vlastního kapitálu by došlo i poklesu poměru P/B. Toto zlepšení by bylo dlouhodobého rázu.

Společnost Berskshire Hathaway ušetřila škrtem pera více než 20 miliard dolarů. Paráda.

Zároveň ale společnost s významnou  odloženou daní by pak zaznamenaly jednorázový skok v hospodaření firem (růst čistého zisku). Proto byste neměli naběhnout na najednou mnohem menší ukazatel P/E. Hledejte souvislosti.

 

?? Budujte vzdělání. Vyděláte právě na těchto situacích. Nezapomeňte, že je obrovský rozdíl něčemu opravdu rozumět, nebo jenom něco odpapouškovat ?

 • J&J: +46 % + 5,5 % dividendy
 • ExxonMobil: +10 % + 7 % dividendy
 • Coca Cola: +16 % + 7 % dividendy
 • VISA: +43% + 1% dividendy
 • Monster Beverages: +16 %

Místo teoretizování raději vyděláváme peníze. Postupy, návody a naší komunitu najdete zde.

Budujte dlouhodobé bohatství  – investujte do fundamentálně zdravých akcií vyplácejících zajímavé dividendy. Čím levnější akcie, tím zajímavější dividendový výnos nabízí. Podmínkou samozřejmě je finanční zdraví společnosti. Proto neřeším krátkodobé fluktuace ceny akcie nepodložené dlouhodobou změnou fundamentů dané společnosti.

 

Pokud vás zajímá, jak tyto fundamentálně zdravé akcie, stáhněte si zdarma můj ebook a podívejte se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:

 

EBOOK ZDARMA ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

 • – Růstové akcie
 • – Dividendové akcie
 • – Tajné informace
 • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

 

Moje kompletní know-how jsem shrnul do Online kurzu Ziskové akcie, který absolvovalo již přes 1.000 lidí. Vstupte do kurzu a naučte se

 • jak vybudovat penězovod z dividend, který zabezpečí i vaše potomky
 • jak budovat s pár korunami skutečné bohatství
 • jak poznat finančně zdravou společnost
 • jak nekoupit předraženou akcii
 • vstupte do Online kurzu Ziskové akcie a začněte ihned pracovat na svém bohatství!

 

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů