Co chutná lépe? Hamburger z Mekáče nebo dividendy od něj?

Proč o něm píšu? Protože na nedávných Trading summitech v Praze a Brně se na něj ptala řada účastníků. Takže:  McDonald‘s paří mezi skupinu tzv. dividendových aristokratů, tedy firem, které zvyšují dividendy na akcii soustavně v posledních minimálně 25 let. McDonald je na 40 letech a pomalu se blíží skupině dividendových králů. Zde je vývoj ceny akcie:

mcd

Pokud si myslíte, že hlavním businessem McDonaldu‘s je prodej hamburgerů, jste na omylu. Pouze méně než každá šestá provozovna patří společnosti. Zbylé fungují na principu franšízy, což je pro McDonald‘s lukrativní business.

Jak franšíza funguje? Každý franšízant, kdo che otevřít restauraci, musí nejprve zaplatit jednorázový poplatek (řádově 40 – 50 tis USD) plus další náklady spojené o otevřením restaurace. Celkově se dostáváme na 1 – 2 milióny dolarů.  K tomu každý rok McDonald‘s procenta z obratu za franšízu a používání značky (cca 8-10 procent).

Problémem společnosti jsou klesající tržby v posledních třech letech. Zde se projevuje větší důraz lidí na zdravější stravování.  Free cash flow je naštěstí v lepší kondici zatímco v letech 2014 – 2016 klesly tržby téměř o osminu, absolutní volné cash flow o pár procent vzrostlo, díky masívním odkupům akcií (více než 12 procent akcií za 3 roky) se však volné cash flow na akcii se zvedlo téměř o pětinu. Z pohledu investorů držících akcie jedině plus.

V rámci probíhající restrukturalizace chce společnost převést do konce příštího roku téměř všechny své restaurace na franšízy. Společnosti by tak patřila jen každá dvacátá restaurace. Výsledkem je ziskovější business model. Sice společnost vykáže menší tržby, ale proti nim budou stát menší náklady, navíc ve zcela jiné struktuře. Na bedrech společnosti zůstane jen stanovování globální strategie a globální marketing včetně udržování a posilování značky. Vše ostatní bude starost franšízantů, včetně správy a údržby restaurací apod.

Úspora na administrativních nákladech by mohla dosáhnout až půl miliardy dolarů. Uvolněný kapitál společnost (FCF) plánuje vracet zpět akcionářům. V nejbližších 3 letech se mluví o 7-8 miliardách každý rok.

Rostoucí důraz na JIT delivery firmě jenom prospěje. Aby klienti nemuseli čekat, než „hamburger přímo pro ně“ bude připraven, zavádí se možnost objednat si ho online předem, ještě před příchodem do restaurace tak, aby byl hotov při příchodu zákazníka do restaurace.

Pokud jde o finanční stabilitu, společnost ke svému provozu po dokončení restrukturalizace nebude potřebovat velký kapitál. ALE:

Díky masivním dividendám a zpětným odkupům akcií má už teď záporný vlastní kapitál.  Akcionářům sice už nic nepaří, ale zde to není dáno špatným hospodařením firmy, nýbrž tím, že firma jim už vrátila veškeré jejich vklady a výdělky. Toto vracení volných finančních prostředků bylo financováno levnými půjčkami (aktuálně s průměrem cca 3,25 %). Nákladům na tyto půjčky však aktuálně probíhající vlna zvyšování sazeb se Spojených státech neprospěje. Současné úrokové krytí jo kolem 9, tedy na velmi dobré úrovni.

Společnost se navíc pohybuje v silně konkurenční odvětví s nepříliš velkými bariérami vstupu.

I přes tato rizika se zdá, že v nejbližších několika letech by růst dividend vyplácených na jednu akcii. Je však třeba sledovat, zda dividendová politika je udržitelná, zda dividendy nejsou zvyšovány moc rychle (průměr růstu dividend v posledních třech letech je 5 procent). Bylo by dobré udržet Výplatní poměr měřený k EPS a FCF pod 70%, co by mělo umožnit vytvoření bufferu pro udržení dividend i při zhoršených výsledcích.

Pokud jde o ocenění akcie, P/E = 27 (o polovinu nad dlouhodobým průměrem společnosti), dividendový výnos 2,5 procenta (dlouhodobý firemní průměr jsou 3 %).

Když to shrnu, připadá mi, že výše zmíněné dobré zprávy a pozitivní dopady probíhající restrukturalizace jsou již v ceně akcie zohledněny. Od této akcie bych si sliboval nadprůměrný dividendový výnos, ale nečekal bych žádné zázraky, pokud jde o růst cen akcie. Snad jedině, kdybych kupoval po korekci o 10-15 procent. To by i zvedlo dividendový výnos zpět ke třem procentům.

Proto primárně investujte do fundamentálně zdravých akcií vyplácejících zajímavé dividendy. Čím levnější akcie, tím zajímavější dividendový výnos nabízí. Podmínkou samozřejmě je finanční zdraví společnosti. Proto neřeším krátkodobé fluktuace ceny akcie nepodložené dlouhodobou změnou fundamentů dané společnosti.

🎓🎓 Budujte vzdělání. Nezapomeňte, že je obrovský rozdíl něčemu opravdu rozumět, nebo jenom něco odpapouškovat 🎓

 

 

Pokud jde o základní pochopení fungování finančních trhů, doporučuji  kromě e-booku zdarma tyto články:

Pohled na pár vybraných akcií:

Jedna z cest je investovat do fundamentálně zdravých akcií vyplácejících zajímavé dividendy. Pokud vás zajímá, jak tyto fundamentálně zdravé akcie, stáhněte si zdarma můj ebook a podívejte se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:

 

EBOOK ZDARMA ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

 

Moje kompletní know-how jsem shrnul do Online kurzu Ziskové akcie, který absolvovalo již přes 700 lidí. Vstupte do kurzu a naučte se

  • jak vybudovat penězovod, který zabezpečí i vaše potomky
  • jak získat pasivní příjem z dividend
  • jak budovat s pár korunami skutečné bohatství
  • a mnoho dalšího
  • Jak funguje IPO
  • vstupte do Online kurzu Ziskové akcie a začněte ihned pracovat na svém bohatství!

 

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *