Pozor na financím škodlivé potravinové akcie

Že jíst se musí, jistě uznáte všichni, ať jsou úrokové sazby takové nebo makové.  Producenti potravin mají zajištěn dlouhodobý stabilní odbyt svých produktů, díky čemuž se řadí mezi defenzivní tituly. Díky tomu řada z nich vyplácí zajímavé dividendy. Na akcie jedné takové společnosti se nyní podívám. Schválně jsem vybral firmu, která se neřadí mezi giganty mnohamiliardovými tržbami a kapitalizací 100 miliard dolarů a výše.

Jde o akcie společnosti B&G Foods. Její tržby teprve v loňském roce přesáhly hranici 1 miliardy dolarů, tržní kapitalizace činí necelé 2,5 miliardy dolarů.

Vývoj ceny akcie:

bgs

Co se mi na akciích firmy na první pohled líbí? Na úvod je dividendový výnos na úrovni 5 procent. Dividendy rostou slušným tempem. Za poslední 3 roky vzrostla z 33 na 47 centů. Dividendový výnos v posledním měsíc vyskočil ze dvou důvodů – díky zvýšení dividend a zároveň díky poklesu ceny akcie.

Nyní se podíváme na firmu trochu podrobněji. Značky produktů investorům z Čech moc neřeknou, čísla jsou průkaznější.

Začnu tím, že v letech 2015 a 2016 vydala firma více než 1,2 miliardy dolarů na akvizice firem nebo produktů. Díky tomu byly tržby v roce 2016 téměř dvojnásobné v porovnání s rokem 2013. Akvizice se podepsala pod růst zisku na akcii (61 % v roce 2015 a 42 % v roce 2016). Ještě lépe se vedlo free cash flow na akcii, které šlo nahoru z 1,5 dolaru v roce 2014 na 3,90 USD v roce 2016.

Protože zavedené značky potravin sotva porostou o desítky procent ročně, společnost růste díky nákupům vybraných značek, kterým následně věnuje patřičnou péči (inovace + marketing) s cílem významného zvýšení prodejů dané značky. Přesně proto nepřeceňuji silný růst tržeb v letech 2014 – 2016 a v žádném případě ho neextrapoluji do budoucna.

U takovéto firmy mě kromě volného cash flow zajímá ROE a Operating Margin. ROE je na úrovni 15 %, Operating margin kolem 18 procent. Obě tyto položky jsou cca o poloviny vyšší, než je průměr odvětví.

Akvizice posledních dvou let byly financovány zejména emisí dlouhodobého dluhu. Průměrná sazba dluhů je mírně nad 4 procenty.

Rizika? Vidím tři hlavní rizika.  Dluh, provozní ziskovost a nedostatek rozinek.

Na prvním místě je dluh. Tím ale nemám na mysli stávající dluh (i když dlouhodobý dluh je na úrovni více než dvojnásobku Equity).  Jaký dluh tedy vnímám jako největší riziko? Ten., co ještě neexistuje. Stačí jedna nebo dvě nepovedené větší akvizice financované na dluh a firmě by hrozily finanční problémy. Už teď je firma výrazně zadluženější nežli její konkurenti.

Kdyby byla společnost nucena řešit financování neúspěšných akvizic emisí nových akcií, naředily by se podíly stávajících akcionářů s adekvátně negativním dopadem na výši dividend na akcii. Nemluvě o tom, kdyby je společnost byla nucena emitovat za nižší cenu než je aktuální tržní.

Nové akcie za účelem dofinancování akvizic společnost emituje prakticky rok co rok, podle objemu investic. Pokud jsou takovéto investice úspěšné (v minulosti byly), problém v ředění se neprojevují – viz rostoucí EPS a FCF v roce 2016 i přes emisi akcií v březnu 2016.

Co se týče provozní ziskovosti, zde je problém ve velmi nízké hodnotě úrokového krytí. Úrokové krytí se pohybuje kolem 3,5. Za kritickou hranici se považuje hodnota 3. Zde tedy není velký polštář pro případ problémů. Stačí, aby se jeden z produktů dostal do problémů, provozní zisk se skokově sníží a společnosti mohou hrozit finanční problémy.

Co myslím nedostatkem rozinek? Stávající růst stojí na vyzobávání rozinek z trhu. Tato zásobárna se dříve nebo později vyčerpá.

Ještě dovětek k dividendám. Výplatní poměr vztažený k EPS byl v letech 2013-105 nad 100 procenty, v roce 2016 pak činil 90 %.  Vztaženo k volnému cash flow je výplatní poměr 2016  cca 40 procent. I přes defenzivní odvětví je vzhledem k systému fungování firmy společnost daleko více závislá na hospodářském cyklu nežli její konkurenti.

Ocenění akcie?

Aktuální P/E > 20, P/S > 1,6. To odpovídá podobným společnostem, dividendový výnos je silně nadprůměrný.

 

Na začátku jsem napsal, co se mi na této akcii líbí. Vzhledem k rizikům business modelu se nákupu takové akcie vyhnu.

 

Proto primárně investujte s dlouhodobým časovým horizontem do fundamentálně zdravých akcií vyplácejících zajímavé dividendy. Čím levnější akcie, tím zajímavější dividendový výnos nabízí. Podmínkou samozřejmě je finanční zdraví společnosti. Přesně proto jsem k analýzy vybral akcie této akcie se zajímavými dividendami.

?? Budujte vzdělání. Nezapomeňte, že je obrovský rozdíl něčemu opravdu rozumět, nebo jenom něco odpapouškovat ?

Pokud jde o základní pochopení fungování finančních trhů, doporučuji  kromě e-booku zdarma tyto články:

Pohled na pár vybraných akcií:

Jedna z cest je investovat do fundamentálně zdravých akcií vyplácejících zajímavé dividendy. Pokud vás zajímá, jak tyto fundamentálně zdravé akcie, stáhněte si zdarma můj ebook a podívejte se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:

 

EBOOK ZDARMA ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

 

Moje kompletní know-how jsem shrnul do Online kurzu Ziskové akcie, který absolvovalo již přes 700 lidí. Vstupte do kurzu a naučte se

  • jak vybudovat penězovod, který zabezpečí i vaše potomky
  • jak získat pasivní příjem z dividend
  • jak budovat s pár korunami skutečné bohatství
  • a mnoho dalšího
  • Jak funguje IPO
  • vstupte do Online kurzu Ziskové akcie a začněte ihned pracovat na svém bohatství!

 

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů