Akcie: Žiletky nebo Pampersky na burze

Dnes jsem připravil pohled na akcie dalšího dividendového krále. Dividendy vyplácí více než 100 let, z toho přes 50 let soustavně rostou. Mluvím o společnosti, s jejímiž produkty se setkáváte prakticky denně. Reklamy na ně jsou v televizi prakticky denně, jenom u nich není uveden výrobce. Společnost propaguje své značky (po masívní restrukturalizací a snížení počtu značek jich má „pouze“ něco přes 60 – prodala třeba baterie Duracell), ne svoje jméno. Koncentrace v oboru je velká, podívejte se na následující grafiku, které společnosti drží které značky.

Řada pánů používá přípravky Gillette, řada maminek pleny Pampers, dámy pak dámské potřeby.  To, že reklamy vidíte prakticky všude, je dáno tím, že do reklamy jde každý devátý utržený dolar.

Mluvím o akciích společnosti Procter & Gamble, která je gigantem na poli spotřebního zboží. Kapitalizace přesahuje 220 miliard dolarů.  Díky zmíněné restrukturalizaci, kdy se zaměřila primárně  ta segmenty, kde je jedničkou na trhu) stoupla během posledních 4 let provozní marži z cca 19,5 % na více než 22 procent.

Vývoj cena akcie za poslední dva roky je zde:

 

Protože byla odprodána řada značek, nevadí mi pokles tržeb za poslední roky u 74 na 65 miliard dolarů. Vždyť provozní zisk se za poklesu tržeb prakticky nezměnil, stejně tak dopadl i čistý zisk.  Znamená to, že restrukturalizace byla provedena profesionálně.

Zisk na akcii přitom rostl, je to díky zpětným odkupům akcií. Jen v minulém finančním roce bylo na ně vynaloženo přes 10 miliard dolarů.

Aktiva firmy jsou 123 miliard, vlastní kapitál je cca 55 miliard. Závazky jsou proto 68 miliard, z toho 20 miliard jsou dlouhodobé závazky. Pozor na jednu věc: goodwill je 45 miliard. Bez něj je vlastní kapitál 10 miliard. Žádná sláva. K jeho poklesu goodwillu během posledních 4 let došlo jenom díky odprodejům značek (zároveň pokles goodwillu byl zodpovědný za dvě třetiny poklesu aktiv). Proto v něm vidím enormní riziko.

Pokud jde o ocenění akcie, P/E může vyjít hodně různé – tady uvidíte P/E = 23,6 a tady uvidíte P/E = 15,5. Rozdíl? (Ne)zohledněné jednorázové položky. Větší vypovídací schopnost mají zisky očistěné o položky, které se v budoucnu nebudou opakovat.

Nečekám tak v dohledné době žádný zázračný růst ceny akcie, ale dividendový výnos na úrovni 3 procent je zajímavý (a to při výplatním poměru kolem 70 %). Každý nechť zváží, zda se mu tato kombinace zamlouvá či nikoliv.

 

? Budujte vzdělání. Nezapomeňte, že je obrovský rozdíl něčemu opravdu rozumět, nebo jenom něco odpapouškovat.? Nebo jen opsat P/E ze serveru.

Od toho je tady Kurz Ziskové akcie Basic, který vám dává plný přístup do diskuzního fóra, kde probíráme naše obchody. Hodnotíme zde firmy, dividendy, budujeme pasivní příjem.

Kurz Ziskové akcie Basic vás dostane mezi lidi, kteří těží z výsledků amerických firem pěkný balík peněz. Naučíte se vidět zmíněný rozdíl mezi GAAp a non-GAAP výsledka další věci. Naučíte se vše potřebné, jak s pár korunami  získat pasivní příjem, jak zabezpečit vlastní rodinu i jak vybudovat skutečné bohatství, které budou užívat i vaši potomci.

Zdarma si můžete stáhnout můj ebook a podívat se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:

EBOOK ZDARMA
ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů