Akcie: Sysco – rodící se dividendový král

Dnes se podíváme na akcie společnosti Sysco, která má nakročeno k titulu Dividendového krále. Tento titul se uděluje společnostem, které 50 let nepřetržitě zvyšují dividendu vyplácenou na jednu akcii. Tím se dostala do mého hledáčku.

Společnosti chybí jí poslední dva roky, aby se dostala do „klubu vyvolených“.  To samo o sobě je zajímavé. Ještě zajímavější je ale skutečnost, že firma zvyšuje dividendy každý rok od svého založení. To je něco nevídaného.

Jaké vlastnosti musí mít společnost, která má ambice stát se dividendovým králem? Na prvním místě je business model schopných generovat stabilní cash flow, na druhém pak konkurenční výhoda.  Sysco má oboje, k tomu se jedná o obor bez dramatických změn

Bez této společnosti by se řada obyvatel Spojených států nenajedla – jde o jednoho z největších obchodníků s potravinami (i když podniká i v některých evropských zemích).  Jíst se musí i v době krize a počet a typ zákazníků je velký – od restaurací po nemocnice nebo školy.

Teď se podíváme na hospodaření společnosti.

Z podstaty businessu pracuje společnost s vysokým obratem a menšími maržemi. Když se podíváme na výsledovku, uvidíme roční obrat větší než 50 miliard a marži 9 miliard dolarů. To je ale opravdová „marže“ v našem chápání, tedy rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou, před započtením jakýchkoliv vlastních nákladů. Provozní ziskovost osciluje na úrovni kolem 4-5 procent, čistý zisk v posledních 4 letech byl nejčastěji těsně pod úrovní 1 miliardy dolarů.

U obchodníků je jedním z klíčových faktorů řízení zásob. Proto se na něj zaměříme. Je obdivuhodné. V loňském roce firma protočila své zásoby za rok 20x. Točí je 2x rychleji než Wal-Mart. Výsledek vidíme v pracovním kapitálu, který je 5,5 miliardy.

Prakticky všechny základní ukazatele (počínaje rentabilitou aktiv až po provozní ziskovost) jsou o polovinu lepší než je průměr odvětví. Rentabilita vlastního kapitálu je dokonce na dvojnásobné úrovni.

Díky dlouhodobě zajištěnému financování (zadluženost se nijak nevymyká z průměru odvětví), společnost nepotřebuje velké množství vlastní prostředků, tak je vrací akcionářům. Úrokové krytí = 7 vidíme na velmi bezpečné úrovni (kritická hranice jsou 3).  Proto vidíme nejen stabilně rostoucí dividendy (loni na ně šlo téměř 700 miliónů dolarů, v průměru v posledních letech rostly o 3,5 % ročně), ale ještě loni velké zpětné odkupy akcií za více než 1,6 miliardy dolarů.  Tento růst dividend se jeví jako udržitelný i do budoucna (možná bude i vyšší).

Volné cash flow v loňském finančním roce přesáhlo hranic 1,3 miliardy dolarů.  V letošním to vypadá hůře, ale pouze z důvodu jednorázové investice do společnosti Brakes Group, evropského leadera na poli velkoobchodu s potravinami.

Finanční situaci společnosti můžeme považovat za dobrou.

Vývoj ceny akcie je zde:

chart

Nyní se podíváme na ocenění akcie. Při ceně na úrovní 50 dolarů vychází P/E = 27, P/S = 0,5, dividendový výnos 2,6 %. P/E vypadá hodně, ale očekávaný zisk by měl jít nahoru, budoucí P/E je odhadováno kolem 20. Ukazatel P/FCF se při zohlednění výše zmíněné akvizici také jeví na relativně dobré úrovni.

U takovéto firmy mě zajímá dividendový výnos bezpečnost dividend. Kombinace dividendového výnos 2,6 % a výplatního poměru 65 % je dobrá. Kolem této úrovně se v posledních třech letech pohyboval i výplatní poměr vypočítaný z cash flow. Za loňský rok vidíme tento ukazatel dokonce pod 50 %.

V porovnání s historií, je akcie oceněna dráže, než bývala dříve, výsledkem je menší dividendový výnos, než na jaký byly investoři u akcií této společnosti zvyklí (dlouhodobě býval nad 3 procenty).

Zbývá nám ještě pohled na rizika.

Zralé odvětví jsem zmínil již výše, zároveň to ale lze zařadit mezi rizika – jde o vysoce konkurenční prostředí, kde rozhoduje cena. Společnost tak potřebuje udržet nadprůměrné hospodářské výsledky. Proto by investoři měli pozorně sledovat Amazon, který nedávno převzal společnost Whole Foods. Případně další firmy, které by oznámily vstup do segmentu distribuce potravin.

Když to shrneme, 2,6 % je pěkný dividendový výnos, o kousek nad výnosem J&J. 🙂  Opatrnější investoři mohou zařadit akcie společnosti na watchlistu, pro případnou korekci ceny.

 

Proč to celé? Kvůli naší vlastní finanční nezávislosti.

 Mějme vlastní rozumInvestujme do fundamentálně zdravých akcií vyplácejících zajímavé dividendy. Klidně stačí mít i dvacku denně. Jeden hambáč v mekáči. Jedna malá kola. Jedno horší kafe v kavárně. 10 cigaret. Deci vína. Místo toho hodíme tu dvacku do kasičky.

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *