Akcie společnosti, která vyplácí dividendy od 19. století

Ne, nejedná se o překlep. Společnost Colgate-Palmolive začala vyplácet dividendy v roce 1895 a dosud nepřestala. Navíc již 54 let je soustavně zvyšujte, proto patří mezi dividendové krále.

Co firma vyrábí? Název oblíbené zubní pasty je přímo v názvu společnosti. Dentální hygiena zajišťuje téměř polovinu tržeb, další pětinu obstarají další hygienické přípravky. Zbytek obstarají přípravky pro domácnost (necelá pětina) a zbytek jsou krmiva pro domácí mazlíčky.

Co se týče zeměpisného rozdělení tržeb, čtvrtina je ze Spojených států, další čtvrtina z latinské Ameriky. Evropa představuje šestinu tržeb.

Výhodou firmy je, že se se jedná o FMCG, tedy známé značky produktů každodenní spotřeby. Známé značky – to je přesně ono, co Warren Buffett nazývá „moat“, tedy neopakovatelná konkurenční výhoda (výsledkem je, že například v zubních pastách společnost válcuje trh – je podíl Colgate trojnásobná ve srovnání s druhou nejlepší značkou).

Vývoj ceny akcií je tady:

colgate

Nyní se podíváme na hospodaření společnosti. Začneme výsledovkou a cash flow.

Společnost je schopna vypořádat se i s poklesem tržeb, který ji postihl v letech 2014 až 2016 s největším propadem v roce 2015. Tržby klesly o 13 procent ze 17,4 na 15,2 miliardy, zisk na akcii přitom ve stejném období o 15 % stoupl – EPS 2016 činil 2,7 USD.

Čistý zisk stoupl o 12 %. Rozdíl jde na vrub zpětným odkupům akcií. Zisk tak můžeme považovat za stabilní, a to i přes propad v roce 2015 si vysvětlíme níže (evidentně to stejně vnímali i investoři, jelikož cena akcie na snížení zisku v roce 2015 o třetinu nijak nereagovala).

Jak je to možné? Důvodem poklesu tržeb byla opatření na utlumení prodeje méně ziskových značek a podpora těch nejziskovějších. Samozřejmě se díky velkému podílu exportu negativně projevilo i posilování dolaru.  Bez těchto dvou faktorů by tržby rostly o 4-5 procent ročně, což ukazuje na stabilitu „core businessu“ společnosti. Gross Margin byla od roku 2009 extrémně stabilní, pohybovala se v rozmezí pár desetin procenta. V roce 2016 Gross Margin stoupla o 1,5 procentního bodu, dostala na rekordní úroveň – poprvé nad hranici 60 procent.

Nijak dramaticky neměnilo ani volné cash flow., FCF/akcii pak 2,9 USD – opět s poklesem v roce 2015. nebo free cash flow před výplatou dividend

Jak vypadá rozvaha společnosti?

Společnost je hodně zadlužená – společnost dokonce má záporný vlastní kapitál. Přidám sem i úrokové krytí = 41 (naprosto bezpečná úroveň – dobré je 8, minimum je 3). Pracovní kapitál je stabilizován – kolem 1,5 miliardy dolarů. Dlouhodobé dluhy lze provozním cash flow splatit za dva roky, volným cash flow za 3 roky – tedy 3x rychleji, než je očekáváno u finančně stabilní společnosti.

Kde můžeme vidět rizika? V již zmíněné zadluženosti – nedošlo k tomu ale kvůli špatnému hospodaření, nýbrž proto, že společnost díky levnému cizímu financování vracela nepotřebné peníze zpět akcionářů – ať už formou dividend, nebo formou zpětných odkupů akcií.

Druhé riziko je ve velkých tržbách mimo Spojené státy – vliv posilování dolaru jsem již zmínil výše. S tím se společnost musí vypořádat.

Třetím rizikem je politické riziko. Vidíme, že v roce 2015 se propadl zisk o téměř miliardu. Důvodem byl jednorázový odpis operací ve Venezuele, který stál 1,1 miliardy USD. Proto byl dopad na cash flow o tolik menší než dopad na zisk.

Zbývá ještě pohled na ocenění akcie.

Dividendy se jeví jako stabilní se solidním polštářem, jejich růst můžeme očekávat i v budoucích letech (loni vzrostly o 3%, tříletý průměrný růst je nad 5 procenty). Právě těch 5 procent můžeme očekávat jako růst udržitelný v nejbližších letech.

Prvním důvodem udržitelnosti dividend je stabilní business a cash flow. Druhým je výplatní poměr počítaný z čistého zisku kolem 60 procent. Když chce management vrátit akcionářům více peněz, využívá k tomu zpětné odkupy akcií. Třetím je výplatní poměr počítaný z volného cash flow – je standardně pod úrovní 60 procent.

Dividendový výnos 2,2 % je na průměru posledních dvacet let (ale to jenom díky tomu, že dříve byl výplatní poměr dokonce pod 50 procenty). Aktuální P/E rovné 26 je nad průměrem trhu, odhad analytiků na budoucí roky je 23. P/B díky negativnímu zápornému kapitálu nelze stanovit.

Závěr?

Společnost můžeme hodnotu jako finančně zdravou, avšak s relativně nadprůměrným oceněním. Kdybych akcii držel (podobně jalo třeba J&J), neprodával bych.  🙂

 

Proč to celé? Kvůli naší vlastní finanční nezávislosti.

Mějme vlastní rozumInvestujme do fundamentálně zdravých akcií vyplácejících zajímavé dividendy. Klidně stačí mít i dvacku denně. Jeden hambáč v mekáči. Jedna malá kola. Jedno horší kafe v kavárně. 10 cigaret. Deci vína. Místo toho hodíme tu dvacku do kasičky.

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů