Akcie – pohled na první pololetí letošního roku

První pololetí letošního roku máme za sebou, tady je stručný pohled akciový trh. Připomínám, že z pohledu dlouhodobé investora jedno pololetí není klíčové, ale přesto to stojí za zmínku.

Americké akcie měřené indexem S&P 500 stouply za první pololetí o více než 8 procent (Nasdaq dokonce o více než 14 procent).

Jasným tahounem byly akcie ze sektoru zdravotnictví, následované akcie mi technologií, služeb a spotřebitelského zboží. Růst všech těchto čtyřech sektorů překonal hranici 10 %.

grp_image-ashx

Sektor zdravotnictví byl tažen skupinou akcií zdravotnického vybavení (zhodnocením nad 20 procent nebylo nic výjimečného – Intuitive Surgical +47 %, Mettler Toledo + 40 % apod. Svou trochou do mlýna přispěl i J&J se zhodnocením 14,6 %). Červená čísla byla výjimkou.

Technologický sektor může za svůj růst akcií poděkovat akciím Facebooku (+30 %), Googlu (+16 %), Oracle (+30 %) anebo Adobe (+36 %).  Microsoft přispěl svými 9,5 procenty.  Nejvíce dolů šly akcie telekomunikačních gigantů Verizon (-17 %) a AT&T (-12 %). Ani pokles IBM nebo Intelu (obě akcie o 8 procent) není nic extra…

V sektoru služeb je hlavním pachatel Amazon, jehož akcie se zhodnotily o více než 26 %, Wal-mart posílil o necelou desetinu. Netflix přidal 19 procent.

Uhádnete, kdo táhl nahoru akcie sektoru spotřebního zboží? Apple: + 23% a se svou váhou udělá své. Aspoň vidíte, že Buffett nekupuje akcie technologické firmy. Firma Apple je již v sektoru spotřebitelského zboží. O více než čtvrtinu posílily i akcie Philip Morris. Neztratily se ani akcie firem Coca Cola (+8 %) a Pepsi (+10%).

Zkrátka, akcie FAANG si svoje odpracovaly.

Ve finanční sektoru dosály jednoho z nejlepších zhodnocení  akcie společností VISA (+19 %) a Mastercard (+17 %). Akcie paypalu si připsaly více než třetinu. Co se týče bank, mezi nejlepší patřily akcie Citi (+13 %), Bank of America (+10 %) a JP Morgan (+6 %)

Pokud jde o Utilities, nejčastější zhodnocení ceny akcie bylo kolem 6-8 procent. Zde nesmíme zapomínat, že tyto společnosti k tomu vyplácí velmi zajímavé dividendy. Zdá se tak, že tento sektor patří mezi ty s nejmenšími rozdíly v pohybech cen akcií jednotlivých společností. MNou analyziovaná společnost Brookfiled Infrastructure Partners není součástí indexu S&P500

Pokud jde o největší pokles, jsou to komodity, tažené dolů celým ropným sektorem. ExxonMobil (což zvyšuje jeho dividendový výnos)  i Chevron klesly o 11 %. Menší firmy to odskákaly ještě více, drtivá většin z nich klesal o více než čtvrtinu. Pád sektoru jako celku brzdily velké chemičky. Proto se na jednu z nich během července podívám.

Sektor Conglomerates byl tažen dolů akciemi GE (+15 %), společností, která prochází restrukturalizací.

Proto primárně investujte do fundamentálně zdravých akcií vyplácejících zajímavé dividendy. Čím levnější akcie, tím zajímavější dividendový výnos nabízí. Podmínkou samozřejmě je finanční zdraví společnosti. Proto neřeším krátkodobé fluktuace ceny akcie nepodložené dlouhodobou změnou fundamentů dané společnosti.

🎓🎓 Budujte vzdělání. Nezapomeňte, že je obrovský rozdíl něčemu opravdu rozumět, nebo jenom něco odpapouškovat 🎓

 

Pokud jde o základní pochopení fungování finančních trhů, doporučuji  kromě e-booku zdarma tyto články:

Pohled na pár vybraných akcií:

Jedna z cest je investovat do fundamentálně zdravých akcií vyplácejících zajímavé dividendy. Pokud vás zajímá, jak tyto fundamentálně zdravé akcie, stáhněte si zdarma můj ebook a podívejte se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:

 

EBOOK ZDARMA ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

 

Moje kompletní know-how jsem shrnul do Online kurzu Ziskové akcie, který absolvovalo již přes 700 lidí. Vstupte do kurzu a naučte se

  • jak vybudovat penězovod, který zabezpečí i vaše potomky
  • jak získat pasivní příjem z dividend
  • jak budovat s pár korunami skutečné bohatství
  • a mnoho dalšího
  • Jak funguje IPO
  • vstupte do Online kurzu Ziskové akcie a začněte ihned pracovat na svém bohatství!

 

 

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *