Akcie: přijde vám Google nebo Facebook drahý?

Jak vychází akcie těchto firem z pohledu jednoduchého ocenění akcie?

Protože jde o firmy zaměřující se online trh, ukazatele jako P/B a P/C u nich nemají valnou vypovídací schopnost. Ukazatel P/E již vypovídacích schopnost má: P/E Facebooku > 40 a P/E Googlu se blíží 30. Proč tomu tak j?

Investoři jsou ochotni platiti více za dolar zisku díky jejich podílu na trhu. Vždyť obě tyto společnosti ruku v ruce válcují trh s online reklamou. Trh s online reklamou je v lepším případě oligopol, možná spíše duopol. Vždyť dvě společnosti inkasují téměř 3 dolary z každých 5 investovaných do online reklamy. Navíc jejich příjmy rostou rychleji, nežli roste trh. I proto je PEG Googlu na úrovni 1,5 a PEG Facebooku kolem 1,3.

Schválně se podívejte na následující obrázek.

digital-advertising-revenue-facebook-google

 

Proto jsou akcie Facebooku a Googlu tak drahé. Představují kombinací dvou zdánlivě neslučitelných vlastností – dominance na trhu a zároveň rychlejší růst než je růst trhu. To znamená, že svůj podíl zvyšují na úkor konkurence.

Obě společnost jsou finančně zdravé, jejich vlastní kapitál je řádově větší nežli závazky. Kdyby chtěly splatit veškeré své závazky, stačila by jim k tomu zhruba pětina volných peněžních prostředků

Přes svoji velikost obě firmy řadím stále mezi růstové akcie, což dokazuje i fakt, že zatím nevyplácí žádné dividendy. Pokud akcionáři ne dividendy nijak netlačí (a společnosti ani nezačaly odkupovat vlastní akcie), znamená to, že věří, že obě firmy dokáží jejich peníze zhodnotit lépe, než by to dokázali oni sami, kdyby dividendy reinvestovali jinam.

Této vlny ocenění akcií působících na online trhu chce využít i Snapchat a na příští rok chystá IPO. To je ale téma na samostatný článek.
Pokud vás zajímají akcie, stáhněte si zdarma můj ebook a podívejte se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:

 

EBOOK ZDARMA ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

 

Moje kompletní know-how jsem shrnul do Online kurzu Ziskové akcie, který absolvovalo již přes 700 lidí. Vstupte do kurzu a naučte se

  • jak vybudovat penězovod, který zabezpečí i vaše potomky
  • jak získat pasivní příjem z dividend
  • jak budovat s pár korunami skutečné bohatství
  • a mnoho dalšího
  • vstupte do Online kurzu Ziskové akcie a začněte ihned pracovat na svém bohatství!

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *