Akcie: Nebuď pštros!

„Tohle je nespravedlivý. Makám celý život, platím daně. Stát se o mne musí na stará kolena postarat!“ přečetl jsem si v mailu. Je to reakce na článek, kde jsem napsal, že většina lidí bude ve stáří velmi chudá. Důchodový systém totiž není dlouhodobě udržitelný. Důchody budou malé, menší, ještě menší …. tak na rohlík a dvě jabka denně.

Kde je zakopaný pes?

„Já platím daně, tak musím mít důchod.“ Tohle si myslí řada lidí. Ovšem realita je jiná. Klesá počet plátců do důchodového systému, populace stárne. Necháme stranou černé pasažéry, kteří se na sociálním a důchodovém systému přiživují. Lidé, kteří celý život pracují, platí si sociální pojištění, samozřejmě mají morální právo na důchod. Ovšem matematika je jasná: Méně plátců, méně odvodů do systému. A tudíž malé důchody.

Nestrkejte hlavu do písku

Když hoří dům, není rozumné čekat na déšť. Když se potápí loď, není rozumné čekat na záchranu z nebe. A stejně je tomu s důchodem. Důchodový systém se pozvolna potápí.

Nadávat v diskuzích, vyčítat politikům neschopnost, teoretizovat na facebooku …. nic z toho nám přece důchod nezajistí! Pštrosí taktika, čili čekat jak to dopadne, je hloupá. Takže jak na to půjdeme?

Kdo mi bude platit důchod?

Vemte to takhle: Máte podíl třeba v 50ti firmách. Z těchto firem máte podíly ze zisku. Tyto peníze vám budouch chodit i v době, kdy budete dávno v důchodovém věku. Jednou po vás vaše podíly ve firmách zdědí vaši potomci –  a i jim budou chodit podíly ze zisku. Nikomu nebudete na stará kolena na obtíž, naopak na vás budou jednou dědicové vzpomínat s vděčností.

„Já ale žádnou firmu nemám. Nevím jak ji budovat. Chodím do práce, neumím podnikat.“ Jasně, chápu. Ale i tak můžete získat podíly v libovolné velké firmě světa. Já mám třeba podíly v Johnson and Jonhson, VISA, Cola atd. Dostávám podíly ze zisků ze šamponů, bankovních výnosů, z prodejů nápojů … Ano, mám akcie těchto firem.

Bohatství se buduje postupně. Stačí k tomu pár drobných, selský rozum a pár jednoduchých postupů. Vybíráme si kvalitní firmy, kde se stáváme podílníky. Tyto podíly tvoří náš důchodový fond ….

Tohle je cesta, jak se každý může velmi solidně zabezpečit na stáří.  Strkat hlavu do písku před realitou, to necháme pštrosovi. Nespoléhejte na důchod od státu, spoléhejte pouze sami na sebe. Jak na to, to si budeme ukazovat ZDARMA už za pár dnů

Fajn den !

Ing. Jan Dvořák

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *