Akcie: Narodil se nový dividendový aristokrat

Nedávnou se narodil nový dividendový aristokrat, to znamená, že další firma překročila hranici 25 let nepřetržitého zvyšování vyplácených dividend. Co je zajímavé, že po tu dobu průměrný růst dividend je nad 14 procenty. Takových společností moc není. O koho tedy jde?

Monopol, který má budoucnost

Jde o společnost General Dynamics, významného zbrojaře, s kapitalizací téměř 65 miliard dolarů.

Společnost ale zároveň dodává i nezbytné IT doplňky apod. Přitom tyto „IT“ dodávky představují téměř třetinu tržeb. Šedesát procent tržeb inkasuje od vlády Spojených států, v řadě typů dodávek má monopol. K tomu je řada kontraktů dlouhodobých.  Nejvýznamnějším „civilním“ produktem jsou tryskáče Gulfstream a i zde jsou dlouhodobé kontrakty, například servisní smlouvy a podobně.

Očima Warrena Buffetta

Jak tryskáče, tak i zbrojařské kontrakty je přesně to, čemu W. Buffett říká „moat“. To je jednoho z jeho kritérií pro nákup akcie. K tomu ještě přidejme faktor dlouhodobých kontraktů. Dopředu má nasmlouvané zakázky za 60 miliard dolarů (vlastně dvouleté tržby)

Výsledkem toho všeho je ziskovost nad průměrem odvětví – jak ziskovost tržeb, tak i rentabilita vlastního kapitálu nebo aktiv. Kromě roku 2012 je společnost dlouhodobě v zisku.

Jdeme na tvrdá data

ROE na úrovni 28 %, Operating margin nad 13 procenty.. A to vše i za situace, kdy se tržby nezvyšují. To ale nebrání růstu EPS. A to i za situace zmenšování výdajů na obranu od finanční krize roku 2008. Jak se budou vyvíjet výdaje na obranu Spojených států je otázka. D. Trump by je rád zvýšil, jiní jsou proti. Vzhledem k zajištěnosti kontaktů má společnost na reakci nějaký čas.

Finanční stabilita? Když odečtu goodwill, má společnost záporné Equity, většina závazků je krátkodobých. Oboje se mi moc nelíbí. Přepočtené záporné ekvity vyšlo díky miliardovým zpětným odkupům akcií v posledních 4 letech, i přes velké krátkodobé závazky má společnost stále kladný pracovní kapitál – zhruba 3,5 miliardy dolarů.

Jako plus vidím, že na výplatu dividendy jde necelá třetina zisku či polovina volného cash flow. V případě výplatního poměru ze zisku je to poloviční hodnota proti standardním zavedeným dividendových společnostem typu J&J, kde se výplatní poměr z čistého zisku nad 50 procenty.

Pasivní příjem

Suma sumárum, dividendy – tedy můj oblíbený pasivní příjem – by měly být stabilní s pokračujícím růstem, růst by se mohl blížit hranici deseti procent.

P/E  = 21, je nad průměrem trhu, i když dlouhodobý firemní průměr je na úrovni trhu. Výsledkem toho je o podprůměrný dividendový výnos ve výši 1,6 %.

Tuhle akcii si dávám na watchlist pro případ většího poklesu ceny akcie.

Rád nakupuji akcie ve výprodejích 🙂

Jak na to? Tady máte návod:

?? Budujte vzdělání. Nezapomeňte, že je obrovský rozdíl něčemu opravdu rozumět, nebo jenom něco odpapouškovat ? Od toho je tady Kurz Ziskové akcie Basic, který vám dává plný přístup do diskuzního fóra, kde probíráme naše obchody. Hodnotíme zde firmy, dividendy, budujeme pasivní příjem.

Kurz Ziskové akcie Basic vás dostane mezi lidi, kteří těží z výsledků amerických firem pěkný balík peněz. Naučíte se vše potřebné, jak s pár korunami  získat pasivní příjem, jak zabezpečit vlastní rodinu i jak vybudovat skutečné bohatství, které budou užívat i vaši potomci.

 

 

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů