Akcie LyondellBasell

Znáte tuhle společnost? Jde o nizozemskou chemičku, jejíž akcie se obchodují na NYSE. Není to žádný drobek, tržní kapitalizace je nad 30 miliardami dolarů a patří mezi největší světové chemičky. Společnost má téměř šest desítek výrobních závodů z 18 zemích, které vyrábí široké spektrum produktů.

LYB

Proč se na ni dívám? Ne, není na titulních stránkách novin. Prostě mi vypadla z filtru jako společnost s víc než 4% dividendovým výnosem. Je to zejména díky tomu, že stojí mimo hlavní zájem investorů. Vždyť jenom osm analytiků z 23 ji doporučují k nákupu. Dividendový výnos mi umožní toto období přečkat.

Společnost oficiálně oznámila, že cash flow se během dalších dvou let zhorší. To není pozitivní správa a něco takového se neoznamuje dopředu jen tak. Díky tomu se obchoduje s P/E kolem 10 (průměr konkurentů >15). P/E pod 10 je pěkná hodnota. P/FCF je již na 22, tedy o dost výše. Zajímal me důvod této disproporce a to, zda by se nemohlo jednat o zajímavou investiční příležitost. 

Hlavní příčinou oznámeného zhoršení cash flow jsou investice od nových výrobních zařízení (jako to v Texasu, které by mělo být spuštěno za tři roky) nebo do rekonstrukcí stávajících. Takovýto důvod pro zhoršení cash flow beru. Nevadí mi a vysvětluje to velký rozdíl mezi hodnotami P/E a P/FCF.

Jde o krátkodobé snížení volného cash flow s příslibem následného dlouhodobého růstu.

Výplatní poměr je 36% a ani zhoršení cash flow by nemělo být překážkou pro udržení dividendy. To, že firma má jak rafinerii, tak i používá ropu jako vstupní surovinu, pomáhá zmenšit závislost výsledků hospodaření na ceně ropy. Je to názorně vidět i na výsledovkách let 2015 a 2014. V roce 2015 se celkové tržby oproti roku 2014 snížily téměř o třetinu, přičemž jak „Gross profit“, tak i provozní zisk vzrostly. Podle dosavadních čtvrtletních výsledků lze podobný provozní zisk očekávat i letos.

Společnost je zadlužená. Vlastní kapitál je v porovnání se závazky přibližně třetinový. Z velké části to není dáno ani tak růstem zadlužení, jako zpětnými odkupy akcií, které začaly v roce 2014. Nebýt toho, je vlastní kapitál větší, než závazky. Vyšší zadluženost tak není dána špatným hospodařením, ale přáním akcionářů.

Dlouhodobé závazky (emitované obligace) se blíží 8 miliardám dolarů. Tyto obligace jsou splatné v řadě tranší mezi lety 2019 až 2055. Úrokové krytí bylo v roce 2015 téměř 20, tedy vysoce nad doporučovanými hodnotami

P. S.

Není běžné, aby u zaběhlé společnosti s kapitalizací nad 30 miliardami dolarů drželi insiders téměř pětinu všech akcií.  Mají v ní tak vlastních 6 miliard dolarů.

Pokud vás zajímají akcie, stáhněte si zdarma můj ebook a podívejte se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:

EBOOK ZDARMA ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

 

Moje kompletní know-how jsem shrnul do Online kurzu Ziskové akcie, který absolvovalo již přes 700 lidí. Vstupte do kurzu a naučte se

  • jak vybudovat penězovod, který zabezpečí i vaše potomky
  • jak získat pasivní příjem z dividend
  • jak budovat s pár korunami skutečné bohatství
  • a mnoho dalšího
  • vstupte do Online kurzu Ziskové akcie a začněte ihned pracovat na svém bohatství!

 

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *