Akcie: Dividendový král HORMEL Foods

Nakupujte ve slevě (nejen potraviny)

Klasická burzovní poučka praví, že nakupovat se má, když ulicemi teče krev. To znamená, že do portfolia přikupujeme rádi akcie, kde je nízká cena. Dotazy mi chodí na Hormel Foods. Tak se na ni podívejme!

Společnost je jedním z nejvýznamnějších producentů potravin ve Spojených státech (polovinu tržeb představují mražené potraviny).

Vývoj ceny akcie od února do dneška je v následujícím grafu. Co je za klesajícím poklesem ceny?

Únorový, květnový o srpový pokles je po výsledcích, a to až jsou nad nebo pod očekáváním.

Podívejte se na fundamenty

Jak provozní zisk, tak i čistá zisk řadu let rostou. Díky tomu patří Hormel Foods již do skupiny dividendových králů (firem zvyšujících dividendy po více než 50 let). Společnost neodkupuje vlastní akcie, místo toho vyplácí dividendy, výplatní poměr je dlouhodobě pod 50 procenty (poslední je 38 %).

Cizí kapitál představuje 27 % aktiv,hlavně díky neodkupování akcií. Firma je tak finančně zdravá, málo zadlužená. Vždyť oběžná aktiva jsou větší než celkové závazky společnosti.

Proč tedy klesá cena akcie?

Nakupovat pouze podle těchto uvedených kritérií nelze. Musíme se podívat vždy na firmu podívat podrobně, na všechny položky. Že cena akcie klesla, to nám samozřejmě hraje do karet. Ale proč vlastně akcie klesá, když je firma finančně zdravá?

Jeden z hlavních důvodů je viditelný na první pohled: je to vidět z jednoho grafu – ten je k dispozici účastníkům kurzu.  

 

 

 

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů