Akcie: „Elektronický“ REIT

Zdá se vám to jako protimluv? Vždyť REIT jsou trusty investující od nemovitostí, inkasující nájemné a z něj vyplácející zajímavé dividendy.

Protimluv to není. Dnes se podívám na REIT poskytující své služby pro výpočetní techniku. Jmenuje se Digital Realty Trust. REIT byl založen v roce 2004 a od té doby vyplácí stabilně se zvyšující dividendy. Tento REIT pronajímá své prostory datovým centrům, datovým skladům, poskytovatelům cloudových služeb a podobných typů služeb.

Vývoj cena akcie:

dlr

Společnost operuje tak na rostoucím trhu. Čím větší míra digitalizace a elektronizace služeb, zvyšování provozu po internetu, tím větší trh.

Takovéto služby totiž nelze poskytovat v jakékoliv budově, je k tomu nezbytné specializované vybavení – od extrémně rychlého internetového připojení, přes zajištění nepřetržitých dodávek elektrické energie (jeden záložní generátor nic neřeší) až po sofistikované chladicí systémy. O serverech ani nemluvě.

Klienti? Mezi top 10 klienty najdeme třeba IBM, Facebook, LinkedIn, Oracle nebo AT&T. Pro ně je to zajímavá forma outsourcingu, pro Digital Realty ideální zdroj příjmů. Převod dat od jednoho poskytovatele externích služeb k jinému není jednoduchá záležitost.

Kontakty jsou dlouhodobé, opakované nákupy proto generují téměř tři čtvrtiny příjmů. Během příštích pěti let vyprší jen každý šestý. Cash flow je díky tomu dobře předvídatelné.

Největším rizikem jsou skokové technologické změny, případně přílišný optimismus investorů, kdy se jich tímto směrem vrhne celá řada a dojde na konkurenci cenou. To by ale ovlivnilo až při vypršení jednotlivých kontraktů.

Z důvodu specifik fungování a pravidel vyplácení dividendy u REIT je existují velmi omezené možnosti vlastního financování budoucího rozvoje. V úvahu tak připadá emise akcií nebo zvýšení objemu půjček a úvěrů. Kombinací těchto zdrojů se managementu společnosti daří držet poměr dlouhodobé zadluženosti k vlastnímu kapitálu na úrovni kolem 50 procent. Hlavně aby udržela finanční stabilitu a schopnost získávat úvěry i v budoucnu. V nejbližších třech letech nejsou na pořadu dne žádné významné splátky těchto dlouhodobých dluhů.

Zvyšování úrokových sazeb není proto skutečnost, kterou by společnost vítala s otevřenou náručí. Do detailních analýz rozvahy a výsledovky se zde kvůli specifikům společností typu REIT pouštět nebudu. Zisk je v tomto případě méně důležitý, než u klasických společností. Hlavní, co je třeba sledovat, je VOLNÉ CASH FLOW (nebo Free Funds from Operations).

 

Ocenění akcie a výplatní poměr z Ajusted Funds from Operations (AFFO) je kolem 70 procent. To je slušná rezerva. I díky snaze o tvorbu této rezervy rosety dividendy vyplácené v posledních 5 letech průměrně „pouze‘“ o 5 % ročně.

Společnost se díky všem výše uvedeným faktorů obchoduje s dividendovým výnosem mírně nad 3 procenty (dlouhodobý průměr se blíží 5 procentům). P/E není u firem typu REIT relevantní  ukazatel, P/ AFFO je kolem 20 (mírně nad průměrem odvětví).

Business model firmy se mi líbí, ale když tuto akcii porovnám třeba s akcií společnosti Cisco s dividendových výnosem 3,5 %, preferoval bych Cisco. Kdyby akcie nabízela dividendový výnos okolo zmíněných 5 procent, dával bych se na ní jinak.

 

Budujte dlouhodobé bohatství  – investujte do fundamentálně zdravých akcií vyplácejících zajímavé dividendy. Čím levnější akcie, tím zajímavější dividendový výnos nabízí. Podmínkou samozřejmě je finanční zdraví společnosti. Proto neřeším krátkodobé fluktuace ceny akcie nepodložené dlouhodobou změnou fundamentů dané společnosti.

?? Budujte vzdělání. Nezapomeňte, že je obrovský rozdíl něčemu opravdu rozumět, nebo jenom něco odpapouškovat ?

Pokud vás zajímá, jak tyto fundamentálně zdravé akcie, stáhněte si zdarma můj ebook a podívejte se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:

 

EBOOK ZDARMA ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

 

Moje kompletní know-how jsem shrnul do Online kurzu Ziskové akcie, který absolvovalo již přes 1.000 lidí. Vstupte do kurzu a naučte se

  • jak vybudovat penězovod z dividend, který zabezpečí i vaše potomky
  • jak budovat s pár korunami skutečné bohatství
  • jak poznat finančně zdravou společnost
  • jak nekoupit předraženou akcii
  • vstupte do Online kurzu Ziskové akcie a začněte ihned pracovat na svém bohatství!

 

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů