Akcie: CORNING

Dnes se podíváme na akcie společnosti Corning. Hlavní zaměřením společnosti je sklo se speciálními vlastnostmi (vyvinuli například speciální sklo pro první iPhony a se společností Apple spolupracuje dosud), optická vlákna apod. Záběr společnosti přesahuje i do biotechnologií. Ve svém oboru „Diversified Electronics“ patří s kapitalizací 30 miliard dolarů mezi největší. Nepatří ale zatím mezi dividendové krále nebo aristokraty, dividendy zatím rostou jen 5 let. Přesto se o její akcie zajímám.

Vývoj ceny akcie je zde:

Akcie této společnosti jsou součástí indexu S&P 500 a zároveň jejich ocenění patří k těm levnějším. Jak vypadá aktuální ocenění akcie?

  • P/E = 14,3
  • P/S = 3,0
  • P/B = 2,0
  • P/FCF = 91 Uff
  • Div. Výnos = 1,84 %

Zvláště P/E je výrazným způsobem pod průměrem trhu. P/S a P/B nelze porovnávat s průměrem celého trhu, ale pouze v rámci odvětví. Navíc Goodwill není tak velký, aby významným způsobem ovlivnil ukazatel P/B.

Jak vypadá P/E

Ukazatel P/E (ttm) je dosud ovlivněn výsledkem 4. čtvrtletí roku 2016. V něm společnost vykázala zisk na akcii 1,47 USD.  V posledním čtvrtletí roku 2016 došlo k zaúčtování mimořádné položky – výsledků restrukturalizace společnosti vy výši 2,34 USD na akcii. Bez ní by EPS za 4. čtvrtletí 2016 bylo -87 centů. Ve třech zatím uzavřených čtvrtletích roku 2017 vykázala společnost kumulativní EPS 93 centů a dnešní ukazatel P/E by byl na úrovni 560. Pokud čtvrté čtvrtletí bude výsledkově podobné dvěma předchozím, EPS se dostane na cca 1,3 a P/E bude na úrovni 25. Toto je hodnota, která je z mého pohledu a společnosti tohoto typu akceptovatelná. Znalí investoři jsou si toho vědomi a proto se při papírovém PE <15 nevrhají po hlavě do nákupů akcií. Stejně tak i nadále hlídají mimořádné položky.

Dividendový výnos je na průměrných hodnotách, zato ocenění pomocí volného cash flow je na první pohled nesmyslné. Vysoký ukazatel P/FCF je dán tím, že společnost investuje hodně do výzkumu a vývoje, dává tam většinu volných finančních prostředkům, know-how a patenty zde hrají velkou roli, podobně jako třeba u farmaceutických společností. Co společnost neinvestuje, z toho se většina vrací akcionářům – ať už ve formě dividendy nebo zpětných odkupů akcií.

Co se týče finanční stability společnosti.

Úrokové krytí měřeno třemi čtvrtletími letošního roku je 11,2. Pracovní kapitál je nad úrovní 5 miliard dolarů. Peníze na účtech by stačily na úhradu všech krátkodobých závazků společnosti. Porovnáme-li celkové závazky a vlastním kapitálem, vidíme, že poměr D/E je 0,62. Navíc velká část úvěrů je dlouhodobých, splatných až za 5-10 let, některé i ještě později. Je vidět, že rozdělování volných prostředků mezi investice a vracení peněz akcionářům neovlivňuje negativně finanční stabilitu společnosti.

Provozní marže je mezi maržemi dalších dvou velkých společností v tomto oboru.

 

Co na závěr?

O finanční stabilitu společnosti se nebojím. Ocenění akcie je zhruba „tak akorát“, ačkoliv na první pohled se akcie může jevit silně podhodnocená.

 

? Zbavte se obav, postupujte krok za krokem. Budujte vzdělání. Nezapomeňte, že je obrovský rozdíl něčemu opravdu rozumět, nebo jenom něco odpapouškovat.? Nenechte si proklouznout mezi prsty podíl na rozdělovaných stamiliardách dolarů.

Zdarma si můžete stáhnout můj ebook a podívat se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:

EBOOK ZDARMA
ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů