Akcie Biogen

Biogen je významná biotechnologická společnost s kapitalizací na úrovni více než 60 miliard dolarů. Je globálním lídrem na trhu s léky proti roztroušené skleróze. Jejich tři léky proti tomuto onemocnění generovaly v loňském roce více než polovinu tržeb firmy, které v roce 2015 poprvé v historii přesáhly částku 10 miliard dolarů. Dalším segmentem, kde firma generovala tržby, byly další neurologické poruchy včetně Alzheimerovy choroby.

 

Léku Tecfidera (tržby 3,6 miliardy v roce 2015) vyrostla nová konkurence v podobě léků od Novartisu a Sanofi. Navíc tomuto léku vyprší v roce 2018 patentová ochrana, její prodloužení do roku 2020 nebude pravděpodobně schváleno.
Společnost proto musí nahradit očekávaný výpadek tržeb. Částečně to mohou pokrýt tržby z léků Zinbryta, Avonex a Ocrevus. Pokles tržeb tak může být 10-20 procent. To je jistě již v ceně započteno. Stejně jako určitá pravděpodobnost dotažení dalších dvou léků do zdárného konce.
V první fázi testů jsou dva léky proti Alzheimrově nemoci. Léky v první fázi FDA testů normálně u tak velké firmy jako Biogen moc nezohledňuji, a to i v případě velkého potenciálu (zde by se jednalo o zdvojnásobení tržeb). Avšak protože Alzeimrova nemoc je 100% smrtelná, FDA a pacienti jsou benevolentnější k vedlejším účinkům. Proto je schválení léku v budoucnu pravděpodobnější. I kdyby vše šlo jak na drátku, do uvedení na trh ještě zbývají 2-3 roky. Odhad ročních tržeb léku se pohybuje na úrovni 10 miliard. Z důvodu opatrnosti bych pracoval s cca třetinovou částkou.
I tak je zde zajímavý růstový potenciál do budoucna.

Nyní k aktuální finanční situaci firmy

Společnost je finančně stabilní, tržby v posledních čtvrtletích také. Vlastní kapitál (12 miliard) je větší než celkové závazky (10 miliard). I kdybych odpočet goodwill, zůstává společnost finančně zdravá. Pracovní kapitál 5,5 miliardy je silný argument.
Dvě třetiny celkových závazků je dlouhodobé závazky splatné až od roku 2020. Stejně tak placené úroky nejsou v porovnání s EBIT významnou zátěží.

Ocenění akcie

Za poslední rok a půl klesla cena akcie o třetinu, její volatilita je nadprůměrná. Důvody rychlých změn ceny akcie v poslední době:
22. listopadu – problémy firmy Eli Lilly s lékem proti Alzheimrově chorobě. Investoři se obávají, že by podobné problémy mohl mít i produkt Biogenu
9. listopadu – úspěšné zakončení 3. fáze léku Spinraza. Finální schválení of FDA je možné ještě letos. Tržby by mohly být pravděpodobně nad 0,5 miliardou USD / rok, možná i více.
Stávající P/E kolem 17 a budoucí P/E na úrovni 15 pro takovouto společnost akceptuji. EV / EBITDA je cca 11. I tuto hodnotu akceptuji, protože naposledy byla akcie takto oceněna v roce 2011.
P/B nemá u farma firem příliš velkou vypovídací schopnost. Vzhledem k vysoké rentabilitě tržeb farma sektoru akceptuji i P/S necelých 6. Je to něco jiného, než kdyby podobné P/S měl třeba Ford nebo Boeing.

 

Pokud vás zajímají akcie, stáhněte si zdarma můj ebook a podívejte se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:

 

EBOOK ZDARMA ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

 

Moje kompletní know-how jsem shrnul do Online kurzu Ziskové akcie, který absolvovalo již přes 700 lidí. Vstupte do kurzu a naučte se

  • jak vybudovat penězovod, který zabezpečí i vaše potomky
  • jak získat pasivní příjem z dividend
  • jak budovat s pár korunami skutečné bohatství
  • a mnoho dalšího
  • vstupte do Online kurzu Ziskové akcie a začněte ihned pracovat na svém bohatství!

&nbsp

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *