Akcie: Automobilový průmysl

Dnes si ukážeme příklad sektorové analýzy. Tuto analýzu lze použít jako jeden z filtrů – buď nám řekne, že v tomto sektoru se mohou vyskytovat zajímavé příležitosti, nebo naopak naznačit zvýšenou rizikovost celého sektoru.

Ukážeme si to na automobilovém průmyslu. Ode dna v roce 2010 stoupla výroba aut o 130 procent. Na první pohled výborná zpráva. Kdo by nechtěl akcie z tak rostoucího sektoru?  K tomu byly tržby jak Fordu, tak i GM v roce 2016 větší než v roce 2015. Aby ne, když rok 2016 byl od roku 2010 rekordní. U GM rostl objem tržeb výrazně provozní zisk, u Fordu provozní zisk naopak klesl.

Kde lze najít rizika sektoru jako celku?

Začneme půjčkami. Objem půjček na auta ve Spojených státech přesáhl hranici 1,1 biliónu dolarů, k tomu dalších 300 miliard v leasingu plus další menší položky. Celkové částka půjček se blíží hranici 1,5 biliónu dolarů. Objem subprime půjček na auta je v porovnání s rokem 2008 na trojnásobku.

Půjčky tak řadu let tlačily nahoru celý automobilový průmysl, ten zase nabízel levné financování a sněhová koule se valila dál. Díky zmíněnému levnému financování se Spojených státech se na úvěr prodává šest aut ze sedmi. Auta lidé nekupují co rok, proto tato politika však vedla k tomu, že automobily si vyjedly budoucí zákazníky.

Se zvyšujícími úrokovými sazbami (zvláště pokud by Fed pokračoval ve slíbené politice), hrozí nárůst delikvence. Výsledkem bude rostoucí množství zabavených aut, která se obratem vrátí na trh ojetin. Jejich nižší ceny a předzásobení se spotřebitelů novými auty budou ve střednědobém a dlouhodobém horizontu tlačit dolů prodeje nových aut. I finanční ředitel GM přiznává zvýšený tlak na ceny nových aut.

Lze očekávat, že v nejbližších několika letech tržby “klasických“ automobilek začnou klesat. Akciím sektoru s takovými vyhlídkami se raději vyhněme.

 

Proto primárně investujte s dlouhodobým časovým horizontem do fundamentálně zdravých akcií vyplácejících zajímavé dividendy. Čím levnější akcie, tím zajímavější dividendový výnos nabízí. Podmínkou samozřejmě je finanční zdraví společnosti. Proto neřeším krátkodobé fluktuace ceny akcie nepodložené dlouhodobou změnou fundamentů dané společnosti.

?? Budujte vzdělání. Nezapomeňte, že je obrovský rozdíl něčemu opravdu rozumět, nebo jenom něco odpapouškovat ?

Pokud jde o základní pochopení fungování finančních trhů, doporučuji  kromě e-booku zdarma tyto články:

Pohled na pár vybraných akcií:

Jedna z cest je investovat do fundamentálně zdravých akcií vyplácejících zajímavé dividendy. Pokud vás zajímá, jak tyto fundamentálně zdravé akcie, stáhněte si zdarma můj ebook a podívejte se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:

 

EBOOK ZDARMA ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

 

Moje kompletní know-how jsem shrnul do Online kurzu Ziskové akcie, který absolvovalo již přes 700 lidí. Vstupte do kurzu a naučte se

  • jak vybudovat penězovod, který zabezpečí i vaše potomky
  • jak získat pasivní příjem z dividend
  • jak budovat s pár korunami skutečné bohatství
  • a mnoho dalšího
  • Jak funguje IPO
  • vstupte do Online kurzu Ziskové akcie a začněte ihned pracovat na svém bohatství!

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů