Akcie: Agentura Reuters

O agentuře Reuters pravděpodobně slyšela velká většina z vás. Její jméno slyšíme v televizi nebo rozhlase každou chvíli. „Agentura Reuters informovala, že…“. Takže více ji asi představovat netřeba.

Vsadím se však, že jen málokoho napadlo hledat akcie této agentury (celý název společnosti vzniklé před 10 lety fúzi dvou firma je Thomson Reuters) na burze. Přitom se na burze obchoduje, kapitalizace je 33 miliard dolarů, což je na úrovni Deutsche Bank. Tedy žádný drobek.

reuters

Akcie přináší 3% dividendový výnos a v dohledné době by se měla zařadit mezi dividendové aristokraty.

Výhodou je, že nemusí neustále shánět nové zákazníky, ti věrní přinášejí společnosti na tržbách pět dolarů ze šesti. Platícími zákazníky jsou hlavně business klienti, kteří platí za její služby, kdy dostávají pomocí jejích terminálů online zpravodajství z finančních trhů po celém světě. Finanční informace přestavují o něco více než polovinu tržeb, třetinu představují služby poskytující informace pro právníky (tím myslím databázi informací, schopnost všemožných rešerší, apod.). Zbytek pak představují databáze informací poskytované globálním účetním a auditorským společnostem, právním firmám, ale i vládním institucím po celém světě.

Podle řady indikátorů disponuje tato společnost největší databází výše uvedených informací na celém světě. Za takovéto služby jsou klienti ochotni platit nemalé částky. Výhodou jsou i velké překážky vstupu do odvětví, respektive získání důvěry nově vstupujících firem . Důvěra v kvalitu poskytovaných informací se nezíská ze dne na den. To je ten „moat“, který si společnost musí udržet.

Rozvaha, výsledovka a největší riziko

Výsledkem toho všeho je zajímavé volné cash flow, zejména od počátku restrukturalizace společnosti oznámené před 4 lety (společnost hlavně přestala s bezhlavými nákupy a začala preferovat organický růst). Výplatní poměr se v posledních letech pohyboval na úrovni 50 procent.

V posledních letech společnost vyplácela akcionářům kolem 1 miliardy dolarů ročně na dividendách, další 4 miliardy použila v posledních 3 letech na zpětný odkup akcií.

Co se týče výsledků, z poledních let se vymyká rekordní rok 2014, poslední dva roky byly víceméně podobné. Obrat něco přes 11 miliard dolarů (i když několik let pomalu ale jistě klesá), provozní zisk kolem 1,5 miliardy. Skokový nárůst čistého zisku 2016 doporučuji ignorovat, šlo o mimořádnou záležitost. Čistý zisk se pro změnu kolem 1 miliardy. Pokud jde o čistý zisk 20116, mimořádnou položku doporučuji ignorovat.

Úrokové krytí 3,8 není žádná sláva, ale při stávajícím business modelu ho lze akceptovat (navíc je i tak nad minimální hranicí).

Co se týče aktiv a vlastního kapitálu. Společnost stojí na informacích, takže standardní aktiva nejsou k výkonu činnost moc třeba. Rozhodujícím je lidský kapitál a informační databáze – ani jedno v rozvaze nejedeme. Proto je největším rizikem pro společnost je rychle rostoucí dostupnost informací – zmínka o udržení „moatu“.

Společnosti vlastně patří akorát kus goodwillu. Po jeho odečtení se společnost dostává do záporného vlastního kapitálu.

Zbývá ještě pohled na ocenění akcie

Pokud jde o stabilitu dividend, finanční pozice společnosti se jeví jako dostatečná pro pokračování vyplácení dividend i v dalších letech. Nelze ale očekávat nějaké rychlé zvyšování dividend, podobně jako v nedávné minulosti – tedy o 1 až 2 procenta ročně. Forward P/E je kolem 17,5 což je téměř shodné s indexem S&P 500

Ukazatele jako P/S a zvláště P/B jsou v tomto případě irelevantní

Z mého pohledu je to akcie se zajímavými a relativně bezpečnými dividendami, ale bez výraznějšího potenciál jejich rychlejšího růstu do budoucna.

 

Mějme vlastní rozumInvestujme do fundamentálně zdravých akcií vyplácejících zajímavé dividendy. Stačí dvacka denně… Nespoléhejte na důchod od státu, spoléhejte pouze sami na sebe. Jak na to, to  ukazujeme v kurzu ZDARMA , který včera odstartoval

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *