Widow maker spread skončil v lehkém backwardation

Na rozdíl od loňského roku, kdy widow maker spread expiroval v docela divokém backwardation, letos zakončil poměrně klidně. Ale pojďme si to trochu vysvětlit. Mluvím o interdelivery spreadu na zemní plyn mezi březnem a dubnem 2015 – tj NGH15-NGJ15.

ngh15-ngj15_volumeSpotřeba zemního plynu je obvykle vysoká v zimě kvůli topné sezóně. Spotřeba je nižší v letních měsících, ale může vyskočit pokud jsou naprůměrná vedra. Plyn se totiž používá v plynových elektráren na výrobu elektřiny, po které může být v létě zvýšená poptávka kvůli klimatizacím kanceláří i domů. Úplně nejmenší spotřeba však zpravidla bývá v tzv. shoulder season (jaro a podzim), kdy nastává určité mezidobí v kterém je minimální topná i klimatizační poptávka. Spread NGH15-NGJ15 reflektuje tento vztah. Březnová expirace spadá do stále ještě do zimní sezóny, zatímco dubnová expirace již spadá do shoulder season. Když je v zimě nadprůměrná poptávka, cena březnového kontraktu roste podstatně více než cena dubnového kontraktu. To proto, že na trhu panuje přesvědčení, že vysoká poptávka snižuje zásoby distribučním společnostem, které se pak sanží zajistit si dostatek plynu na celou zimu skupováním termínovaných kontraktů na trhu s futures, bez ohledu na cenu. Tento scénář může způsobit že spread doslova exploduje. To způsobí obrovské ztráty obchodníkům, kteří stojí na špatné straně obchodu. Spread může být tak divoký, že způsobí likvidační ztráty lidem nebo i celým fondům. Proto se pro něj vžil název „Widow Maker„, což se dá volně přeložit jako věc, která dělá z žen vdovy. To jak je spread volatilní můžete vidět v následujícím grafu sezonality:

ngh15-ngj15_seasonality

Loňský rok byl skvělým příkladem, proč si tento spread svoje jméno zaslouží. USA a Kanada zažila sérii fenoménu zvaného „polar vortex“ – vpád arktického vzduchu až do kontinentálních USA. V důsledku toho byly zásoby zemního plynu vyčerpány na rekordní minima. Situace nebyla lepší ani na konci zimy. To je důvod, proč spread skončil v silném backwardation. Zvlášt divoké to bylo pár dní před expirací březnového kontraktu, což způsobilo obrovské ztráty některým hedge fondů. Dokonce jsem slyšel, že pár fondů muselo kvůli tomu zavřít krám. Podívejte se na loňský vývoj v následujícím grafu:

ngh14-ngj14_seasonality

Něco podobného se stalo v roce 2006, kdy hedge fond Amaranth Advisors LLC zkrachoval poté, co ztratil přes 6 miliard dolarů. Brian Hunter, hlavní asset manažer fondu, byl long na zemní byl prostřednictvím interdelivery spreadů. Jádro jeho pozic tvořil widow maker spread mezi březnovým a dubnovým plynem 2007. Hunter používal šílenou páku. Když se obchod zvrtul, položilo to celý fond. Tento obchod vstoupil do historie jako jedna z největších ztrát hedge fondů vůbec. Vývoj obchodu můžete vidět níže:

ngh07-ngj07_seasonalityHunter byl optimista ohledně ceny plynu a doufal, že tropické bouře omezí produkci. K tomu došlo v roce 2005 kvůli hurikánu Katrina, což vedlo k prudkému nárůstu ceny zemního plynu. Ale v roce 2006 se historie nezopakovala. Hunter spekuloval, že backwardation na spreadu NGH07-NGJ07 se bude prohlubovat. Ale tropické bouře v létě 2006 neměly významný dopad na produkci zemního plynu, načež spread v září zkolaboval (grafu výše). Hunterovy pozice byly tak obrovské, že je nebyl schopen uzavřít. To mělo za následek fatální ztráty.

ZDARMA: Průvodce burzou a investicemi
Stáhněte si ebook!

Tagy:
Pavel Hála

Pavel Hála

Jsem zakladatelem společnosti SpreadCharts s.r.o., která kromě jiného provozuje aplikaci na analýzu komoditních futures a spreadů. Dva roky jsem byl členem investičního výboru hedge fondu Charles Bridge Global Macro, kde jsem měl na starost optimalizaci opčních strategií na volatilitu a vývoj nových strategií. Od dubna do prosince 2015 jsem pracoval jako portfolio manager ve společnosti Colosseum a.s. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2007. Od začátku jsem se zaměřoval na obchodování komodit v USA. Nejprve prostřednictvím komoditních spreadů, časem pomocí opčních strategií na komoditní ETF. Jsem absolventem Masarykovy univerzity, obor Teoretická fyzika a Astrofyzika. Působení ve vědecké oblasti od začátku výrazně ovlivnilo i můj přístup k tradingu. Proto se zaměřuji na kvantitativní obchodování. Vyvinul jsem mnoho vlastních programů na analýzu trhů, jako např vyhledávání sezonality, hledání arbitrážních hranic na spreadech na zrninách, vizualizaci dat Commitment of Traders, predikování rozpadu ETF a jiné. Posledních pár let jsem se v rámci výzkumu věnoval aplikaci nejmodernějších metod umělé inteligence (deep learning, ConvNets) na hromadné zpracování spekter vesmírných objektů. Aktuálně pracuji na využití těchto metod na algoritmické obchdování opčních strategií.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *