WASDE report – březen 2015

Důležitý report amerického ministerstva zemědělství (USDA) o odhadu nabídky a poptávky po zemědělských komoditách (WASDE) byl zveřejněn minulý týden. Zaměřím se na zrniny, protože to je primární oblast mého zájmu. Takže jaký měl report dopad? Pozitivní na kukuřici, negativní na sóju a mírně pozitivní na pšenici.

Největší změna nastala u kukuřice. Předpokládané konečné zásoby v USA klesly o 50 milionů bušlů ve srovnání s odhadem z února. Report také poukázal na vyšší americké exporty této komodity. Odhad konečných zásob pšenice v USA byl snížen o 1 milion bušlů. Čísla pro sóju zůstala beze změny. To považuji za medvědí faktor. Konečné zásoby v USA i globální produkce se totiž drží na mnohaletých maximech.
Zrniny zakončily minulý týden většinou poklesem, jak můžete vidět na následujících grafech kukuřice, sóji a pšenice:
zck15

zsk15

zwk15Ale člověk musí brát v potaz víc než jenom strohá čísla, aby pochopil co se na trhu se zrninami děje. Celkově nyní působí tlak na cenu směrem dolů kvůli silnému americkému dolaru, který tlumí export. Přestože WASDE report vyzněl pro cenu sóji poměrně negativně, přípomínám zajímavý fakt, že USDA podcenila konečnou poptávku po sójových bobech v tomto reportu každý rok počínaje 1990 s výjimkou sezóny 2010/11. Mimojiné z tohoto důvodu sleduji vybrané bull spready na sóju a hledám příležitost pro rychlý obchod. Objevují se také zvěsti o zaplavení polí se sójou v Argentině a pozornosti by neměl uniknout ani zákaz pěstovat druhou úrodu sóji v Mato Grosso (Brazilský stát s nejvyšší produkcí). Na druhou stranu stále zde existují důvody proč zůstat pozitivní ohledně kukuřice a negativní ohledně sóji ve střednědobém horizontu. Myslím si že nízké ceny kukuřice budou motivovat farmáře do výsadby sóji namísto kukuřice. Tento efekt jsem pozoroval již mnohokrát. Mou teorii podporuje situace na fyzickém trhu. Zatímco basis u kukuřice prošla impozantním posílením po odrazu ode dna v říjnu, basis u sóji zůstává stále slabá v důsledku vysokých zásob.

ZDARMA: Průvodce burzou a investicemi
Stáhněte si ebook!

 

Pavel Hála

Pavel Hála

Jsem zakladatelem společnosti SpreadCharts s.r.o., která kromě jiného provozuje aplikaci na analýzu komoditních futures a spreadů. Dva roky jsem byl členem investičního výboru hedge fondu Charles Bridge Global Macro, kde jsem měl na starost optimalizaci opčních strategií na volatilitu a vývoj nových strategií. Od dubna do prosince 2015 jsem pracoval jako portfolio manager ve společnosti Colosseum a.s. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2007. Od začátku jsem se zaměřoval na obchodování komodit v USA. Nejprve prostřednictvím komoditních spreadů, časem pomocí opčních strategií na komoditní ETF. Jsem absolventem Masarykovy univerzity, obor Teoretická fyzika a Astrofyzika. Působení ve vědecké oblasti od začátku výrazně ovlivnilo i můj přístup k tradingu. Proto se zaměřuji na kvantitativní obchodování. Vyvinul jsem mnoho vlastních programů na analýzu trhů, jako např vyhledávání sezonality, hledání arbitrážních hranic na spreadech na zrninách, vizualizaci dat Commitment of Traders, predikování rozpadu ETF a jiné. Posledních pár let jsem se v rámci výzkumu věnoval aplikaci nejmodernějších metod umělé inteligence (deep learning, ConvNets) na hromadné zpracování spekter vesmírných objektů. Aktuálně pracuji na využití těchto metod na algoritmické obchdování opčních strategií.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *