Stav trhu s ropou

Ropa prošla masivním výprodejem. Existují tři hlavní příčiny, které vedly k této situaci. Nejdůležitější z nich je převis nabídky v důsledku rostoucí produkce v USA (fracking), ostatní příčiny jsou silný dolar (US ekonomika v dobré kondici) a slabá mezinárodní poptávka (zpomalování Číny).

Současný pokles ale stále není tak výrazný jako propad ceny v roce 2008. To je vidět na následujícím grafu kontinuálních futures:

cl_price

Spadla cena až příliš? Na to aby si na to člověk odpověděl, může provádět fundamentální analýzu trhu s ropou. Do té ale já zabíhat nebudu. Na internetu je spousta článků o aktuálním vývoji nabídky / poptávky. Místo toho se zaměřím na zkoumání struktury futures trhu na NYMEXu. Každý ví, že WTI je nyní ve strmém contangu. V následujícím grafu je 30-tiletý histogram měsíčního contango (front plus jedna minus front):

CL_m_contango

Modrá vertikální čára znázorňuje aktuální úroveň contanga. Můžeme s jistotou konstatovat, že aktuální contango je velmi vysoké i v dlouhodobém historickém srovnání. Graf ale také ukazuje, že byly dny, kdy bylo contango dokonce několikanásobné. Roční contango (front plus dvanáct minus front) dává prakticky stejný obrázek:

CL_y_contango

Takže contango je značné, o tom není pochyb. Ale může jít trh ještě výrazněji dolů? Pojďme se podívat na Commitment of Traders. Další graf ukazuje pozice velkých spekulantů (managed money). Vrcholy na COT indexu dokázaly predikovat lokální cenová maxima vcelku velmi přesně během posledních let. Pozice spekulantů výrazně klesly od jejich posledního vrcholu v létě 2014. Existuje však ještě více než 160000 net pozic. Takže COT v podstatě říká, že je stále hodně prostoru na pohyb směrem dolů. Během posledního medvědího trhu v roce 2008, se dostaly net pozice dokonce do minusu! Takže spekulanti byli net short. Něco takového je stále ještě hodně daleko.

cl_cot

ZDARMA: Průvodce burzou a investicemi
Stáhněte si ebook!

Pavel Hála

Pavel Hála

Jsem zakladatelem společnosti SpreadCharts s.r.o., která kromě jiného provozuje aplikaci na analýzu komoditních futures a spreadů. Dva roky jsem byl členem investičního výboru hedge fondu Charles Bridge Global Macro, kde jsem měl na starost optimalizaci opčních strategií na volatilitu a vývoj nových strategií. Od dubna do prosince 2015 jsem pracoval jako portfolio manager ve společnosti Colosseum a.s. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2007. Od začátku jsem se zaměřoval na obchodování komodit v USA. Nejprve prostřednictvím komoditních spreadů, časem pomocí opčních strategií na komoditní ETF. Jsem absolventem Masarykovy univerzity, obor Teoretická fyzika a Astrofyzika. Působení ve vědecké oblasti od začátku výrazně ovlivnilo i můj přístup k tradingu. Proto se zaměřuji na kvantitativní obchodování. Vyvinul jsem mnoho vlastních programů na analýzu trhů, jako např vyhledávání sezonality, hledání arbitrážních hranic na spreadech na zrninách, vizualizaci dat Commitment of Traders, predikování rozpadu ETF a jiné. Posledních pár let jsem se v rámci výzkumu věnoval aplikaci nejmodernějších metod umělé inteligence (deep learning, ConvNets) na hromadné zpracování spekter vesmírných objektů. Aktuálně pracuji na využití těchto metod na algoritmické obchdování opčních strategií.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *