Slabá data z trhu práce v USA, ale zatím není třeba panikařit

Americká ekonomika vytvořila v březnu 129 tisíc nových pracovních míst a potvrdil se tak slabý odhad společnosti ADP. Přesto výsledek 129 tisíc byl však hluboko pod očekáváním trhu a futures kontrakty na index S&P 500 zareagovaly poklesem o celé 1%.

Dle mého názoru se jedná o velmi slabá data, která potvrzují obecný trend ve zpomalení americké ekonomiky. Atlantský Fed predikuje, že hospodářský růst v prvním kvartále se téměř zastavil, zisky amerických firem poklesly poprvé od ukončení recese a indikátory jako PMI či nové objednávky v průmyslztratily své momentum.

Není však třeba zatím třeba panikařit. Je třeba si uvědomit, že data z trhu práce jsou velmi volatilní i v nejlepších ekonomických časech a za poslední rok jsme dostávali až neuvěřitelně dobrá čísla. Ostatní indikátory z trhu práce jako jsou nové žádosti o dávky v zaměstnanosti, či nově otevřená pracovní místa zůstávají robustní. Americká ekonomika se jednoduše dostala do stádia pomalejšího růstu, což je následek extrémně silného dolaru a poklesu investic do těžebního průmyslu.

V dnešním zkráceném obchodování by pravděpodobně jakákoliv statistika způsobila větší pohyb, neboť většina obchodníků si užívala volno a o likviditu se staraly spíše automatické obchodní systémy, pro něž bylo číslo z trhu práce signálem prodat.

Trh v USA je obecně velmi drahý, index S&P 500 ztratil momentum z minulých let a růstový potenciál je relativně vyčerpán. I proto americké indexy od počátku roku stagnují. Slabší růst ovšem znamená, že Fed bude zvyšovat sazby později. Září se ve světle dat z trhu práce jeví jako pravděpodobnější, než červen. A finanční podmínky by tak měly zůstat uvolněnější o trochu déle, což znamená, že ani páteční pokles trhů by neměl krátkodobě neměl vyústit v nic dramatického.

I přes 1% pokles trhů zůstal stav kontanga na termínové křivce 10%, což svědčí o tom, že investoři zatím tento pokles aktivně nehedgují. 10% kontango je i velmi příznivé pro můj systém obchodování volatility.

Rád bych zde uveřejnil ještě dva detaily z poslední zprávy o stavu trhu práce, které mě zaujaly.

1) Předstihový indikátor vývoje počtu agenturních zaměstnanců ukazuje na zpomalení, nikoliv však na recesi:

temporary help total* počet zaměstnaných agenturních zaměstnanců se vrátil k růstu

temporary help total_6M change* na šestiměsíční bázi vidíme zpomalení tempa růstu, ne však prozatím na úrovně, které by signalizovaly recesi

2) Můj odhad příjmu domácností zůstává stále v silném růstovém pásmu, kolem 5%. To se projeví do zlepšení na trhu nemovitostí. Investice do nové rezidenční výstavby pomůže zmírnit dopad poklesu investic do těžby ropy a jeho vlivu na pokles HDP.

prijmy domacnosti proxy

 

ZDARMA: Průvodce burzou a investicemi
Stáhněte si ebook!

Jan Kaška
Jan Kaška
Na finančních trzích se pohybuji zhruba deset. Za svoji kariéru jsem prošel pozicemi finančního analytika, aktivního tradera, portfolio manažera i makroekonomického konzultanta. Obchodoval jsem globální měny, dluhopisy, akciové trhy i deriváty. V současné době působím v investičním výboru hedge fondu Charles Bridge.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *