Seriál kvantitativního obchodování | 6. díl – Rozpad komoditních ETF

V minulém článku jsem vysvětlil rozpad pákových a inerzních ETF vlivem compundingu. Dnes se podíváme na to, jak je tomu u komoditních ETF. Ty se můžou rozpadat mnohem rychleji než páková ETF, která jsem ukazoval minule. Mechanismus rozpadu je zde totiž jiný.

Většinu komodit nelze držet přímo vzhledem k obtížnému a nákladnému skladování. Jsou sice vyjímky, ale o tom až někdy jindy. Drtivá většina ETF fondů proto realizuje long pozici na komoditu tak, že nakupuje příslušné futures. Jakmile se držené futures blíží k expiraci, fond je odprodá a nakoupí vzdálenější futures. Vlastně tak provádí nekonečné rollování v čase. To si ovšem na majetku fondu vybírá svou daň. U komodit je totiž normální, že se většinu času nacházejí v contangu. To je normální situace, kdy jsou vzdálenější kontrakty dražší než ty bližší. Tím jak fond svoji pozici neustále rolluje, prodává levnější kontrakty a nakupuje dražší. Důsledkem je ztáta fondu.

Na následující sérii grafů vidíte zobrazené rozpady jako jsem ukazoval minule, ale tentokrát pro ETF na zemní plyn UNG. Zvolil jsem stejné expirace jako minule, mezitím ale uplynuly dva týdny, takže nyní zbývá na rozpad hodnoty méně času. Přesto vidíte, že očekávaný rozpad je na UNG mnohonásobně větší než tomu bylo u TNA. Např pro expiraci v lednu 2017 je to skoro 25%, což už je opravdu hodně.

UNG_2016_01_15_line

UNG_2016_01_15_hist

UNG_2017_01_20_line

UNG_2017_01_20_hist

Důvod tak vysokého rozpadu vidíte na následujícím grafu. Je to struktura trhu s futures na plyn (term structure). Vlasně se jedná o zavírací ceny k 25.11. pro futures na plyn s expirací až 3 roky dopředu. Zrovna plyn je případ trhu, který se po většinu času nachází ve velmi silném contangu (strmá křivka) a to způsobuje rozpad UNG.

ng_term

Z tohoto důvodu se nevyplatí držet ETF na plyn příliš dlouho. Na druhé straně co je pro jednoho nevýhoda, může být pro jiného příležitost které se dá využít…

Pavel Hála

Pavel Hála

Jsem zakladatelem společnosti SpreadCharts s.r.o., která kromě jiného provozuje aplikaci na analýzu komoditních futures a spreadů. Dva roky jsem byl členem investičního výboru hedge fondu Charles Bridge Global Macro, kde jsem měl na starost optimalizaci opčních strategií na volatilitu a vývoj nových strategií. Od dubna do prosince 2015 jsem pracoval jako portfolio manager ve společnosti Colosseum a.s. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2007. Od začátku jsem se zaměřoval na obchodování komodit v USA. Nejprve prostřednictvím komoditních spreadů, časem pomocí opčních strategií na komoditní ETF. Jsem absolventem Masarykovy univerzity, obor Teoretická fyzika a Astrofyzika. Působení ve vědecké oblasti od začátku výrazně ovlivnilo i můj přístup k tradingu. Proto se zaměřuji na kvantitativní obchodování. Vyvinul jsem mnoho vlastních programů na analýzu trhů, jako např vyhledávání sezonality, hledání arbitrážních hranic na spreadech na zrninách, vizualizaci dat Commitment of Traders, predikování rozpadu ETF a jiné. Posledních pár let jsem se v rámci výzkumu věnoval aplikaci nejmodernějších metod umělé inteligence (deep learning, ConvNets) na hromadné zpracování spekter vesmírných objektů. Aktuálně pracuji na využití těchto metod na algoritmické obchdování opčních strategií.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *