Seriál kvantitativního obchodování | 4. díl – Commitment of Traders

Jak jsem slíbil v minulém díle, nyní se konečně dostávám ke svým začátkům. Za můj první kvantitativní počin se dají považovat hrátky s COT analýzou. COT, neboli Commitment of Traders je report publikovaný regulátorem CFTC – americkým federálním úřadem pro dohled nad komoditními trhy. Je to vlastně obrovská tabulka, která obsahuje rozložení pozic jednotlivých účastníků trhu. Větší subjekty obchodující futures musí totiž každý týden reportovat své pozice CFTC. V COT reportu jsou potom tyto pozice sečteny a především rozřazeny do jednotlivých skupin podle toho, zda se jedná např. o zajišťovatele (tj. subjekty nakládající přímo s fyzickou komoditou, jejichž cílem je zbavit se rizika pohybu ceny) nebo velké spekulanty, jako jsou investiční banky nebo fondy (tj. subjekty, které na sebe přebírají riziko pohybu ceny od zajišťovatelů a jejichž cílem je zisk). Není cílem tohoto článku vysvětlovat základy COT analýzy. Podstatný je fakt, že COT data poskytují velmi cenný vhled do struktury trhu a ten, kdo je dokáže správně interpretovat, tak získá obrovskou výhodu při obchodování komoditních futures nebo spreadů.

Právě interpretace COT reportu ale není úplně snadná. Surová data mají podobu CSV tabulky o více než 100 sloupcích. Najít v tomto chaosu důležité hodnoty, případně pochopit jejich vývoj za určité časové období, je prakticky nemožné. Proto se COT data vizualizují prostřednictvím grafů. Jak si ale určitě dokážete představit, stahovat obrovské tabulky a ručně vykrajovat potřebné sloupce např. v excelu je velmi zdlouhavé. Nicméně právě tak jsem to ze začátku dělal i já. Bylo to v letech 2007 – 2009. V té době jsem podle COT obchodoval ETF na drahé kovy, takže jsem takto ručně musel třídit pouze data pro zlato a stříbro. I tak mi to zabralo každý týden cca 15 minut. Představa, že bych takto třídil data pro více komodit, byla absolutně nereálná. Pak přišel konec roku 2009 a CFTC začal publikovat COT data v nové, tzv. disaggregované formě. Prakticky to znamenalo vydělení swap dealerů do samostatné skupiny. Během bull marketu na ropě v letech 2007 a 2008 totiž některé banky maskovaly spekulativní pozice velkých fondů za zprostředkovávání zajišťovacích pozic pro klienty, na které se nevztahují tak přísné limity pro maximální počet držených pozic. Podstatné je, že tato nová data lépe odrážela aktivitu zajišťovatelů na trhu.

Začátkem roku 2010 jsem tedy měl dilema, jak dělat COT analýzu podle nových disaggregovaných dat. Bylo to natolik čerstvé, že zatím tato data nenabízely ve svých nástrojích ani placené služby. Mohl jsem samozřejmě předělat svoji excelovskou tabulku, ale do toho se mi nechtělo. Věděl jsem, že provádět analýzu tímto způsobem nemá dlouhodobě smysl. Tehdy jsem se rozhodl, že si vytvořím vlastní program na COT analýzu. Během léta 2010 jsem tedy vytvořil sadu skriptů v jazyce Bash (skriptovací jazyk Unixového shellu). Na strojové vykreslování grafů jsem použil rozhraní programu Gnuplot. Najednou jsem získal možnost vygenerovat grafy rozložení pozic pro několik desítek komodit během minuty.

Svoje COT analýzy jsem měl ve zvyku posílat několika kolegům obchodníkům. Protože posílat každému desítky grafů bylo nepraktické, rozhodl jsem se koncem léta 2010 přenést výpočty na samostatný server a vytvořit web, kde se vhodným způsobem zobrazovaly výsledné grafy. Přikládám zde ukázku dvou takových grafů pro zlato (bledě modře jsou moje popisky):

gc-800-rel-prod

 

gc-800-rel-mony

Proč o tom všem píšu? Protože to demonstruje jednu ze základních výhod kvantitativního obchodníka. Někdy se totiž dostanete do situace, kdy potřebujete analyzovat data takovým způsobem, který obchodní platforma ani žádná jiná služba nenabízí. Přesně v takové situaci jsem byl já sám v roce 2010. Potřeboval jsem vizualizovat COT data způsobem, který nikdo nenabízel, a jedinou možností pro mě bylo pomoci si sám. Díky vlastním schopnostem jsem tak vytvořil pravděpodobně první web na světě, kde se daly najít COT analýzy disaggregovaných dat.

ZDARMA: Průvodce burzou a investicemi
Stáhněte si ebook!

Pavel Hála

Pavel Hála

Jsem zakladatelem společnosti SpreadCharts s.r.o., která kromě jiného provozuje aplikaci na analýzu komoditních futures a spreadů. Dva roky jsem byl členem investičního výboru hedge fondu Charles Bridge Global Macro, kde jsem měl na starost optimalizaci opčních strategií na volatilitu a vývoj nových strategií. Od dubna do prosince 2015 jsem pracoval jako portfolio manager ve společnosti Colosseum a.s. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2007. Od začátku jsem se zaměřoval na obchodování komodit v USA. Nejprve prostřednictvím komoditních spreadů, časem pomocí opčních strategií na komoditní ETF. Jsem absolventem Masarykovy univerzity, obor Teoretická fyzika a Astrofyzika. Působení ve vědecké oblasti od začátku výrazně ovlivnilo i můj přístup k tradingu. Proto se zaměřuji na kvantitativní obchodování. Vyvinul jsem mnoho vlastních programů na analýzu trhů, jako např vyhledávání sezonality, hledání arbitrážních hranic na spreadech na zrninách, vizualizaci dat Commitment of Traders, predikování rozpadu ETF a jiné. Posledních pár let jsem se v rámci výzkumu věnoval aplikaci nejmodernějších metod umělé inteligence (deep learning, ConvNets) na hromadné zpracování spekter vesmírných objektů. Aktuálně pracuji na využití těchto metod na algoritmické obchdování opčních strategií.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *