Seriál kvantitativního obchodování | 1. díl – O čem je kvantitativní obchodování?

Co si vlastně představit pod pojmem kvantitativní obchodování? Předně musím upozornit, že pod tímto označením se skrývá mnoho obchodních technik na rozličných typech aktiv a různou frekvencí obchodování. Jednotícím prvkem je podle mě využívání metod data miningu, tedy hromadného zpracování dat pomocí vlastních algoritmů, jejich následná vizualizace (vynesení do grafu), případně hledaní vzorů a závislotí v těchto datech a jejich využití k tvorbě obchodního systému.

Pokud si pod tímto popisem představíte automatické obchodní systémy, tak máte pravdu jenom z půlky. Kvantitativní přístup vůbec nemusí vést k automatickým strategiím. Po zpracování a vizualizaci např cenových dat můžete závěry ze svojí analýzy pouze zohlednit jako jeden z faktorů vedoucích k rozhodnutí zda vstoupit nebo nevstoupit do obchodu. Další mylně zažitou přestavou je fakt, že kvantitativní obchodníci se soustředí výhradně na krátkodobé intradenní obchody, tj takové které otevřete a zavřete v rámci jednoho dne. Já se kupříkladu intradenním obchodováním vůbec nezabývám. Primárně obchoduji opční strategie, kdy pozici držím několik týdnů nebo dokonce měsíců.

Kdy tedy můžeme mluvit o kvantitativním přístupu a kdy už nikoliv? Ta hranice spočívá podle mě v tom, že uděláte analýzu dat nad rámec toho co vám poskytuje obchodní platforma nebo software který si můžete koupit. Například si všimnete, že vývoj akcie kterou sledujete, silně závisí na nějakém ukazateli a pomocí dostupného software nedokážete tuto závislost prozkoumat. Kvantitativní analýza potom může vypadat tak, že si např z veřejného zdroje stáhnete historická cenová data vaší akcie plus historická data vašeho ukazatele. Poté tato data vynesete do grafu, zkonstruujete histogram, budete testovat jaké má zkoumaná veličina statistické rozdělení apod. Není podstatné jestli svou analýzu budete provádět zdlouhavým způsobem v excelu, nebo si na to napíšete vlastní skript. Podstatné je, že vyvinete nějaké úsilí navíc a získáte informaci, která není na první pohled zřejmá. Tímto způsobem získáte konkurenční výhodu oproti ostatním obchodníkům, kteří se spoléhají pouze na obchodní platformu nebo dostupný software. Díky tomu dokážete odhalit ziskovou příležitost dříve než ostatní, nebo se naopak dokážete vyhnout ztrátovému obchodu.

ZDARMA: Průvodce burzou a investicemi
Stáhněte si ebook!

Pavel Hála

Pavel Hála

Jsem zakladatelem společnosti SpreadCharts s.r.o., která kromě jiného provozuje aplikaci na analýzu komoditních futures a spreadů. Dva roky jsem byl členem investičního výboru hedge fondu Charles Bridge Global Macro, kde jsem měl na starost optimalizaci opčních strategií na volatilitu a vývoj nových strategií. Od dubna do prosince 2015 jsem pracoval jako portfolio manager ve společnosti Colosseum a.s. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2007. Od začátku jsem se zaměřoval na obchodování komodit v USA. Nejprve prostřednictvím komoditních spreadů, časem pomocí opčních strategií na komoditní ETF. Jsem absolventem Masarykovy univerzity, obor Teoretická fyzika a Astrofyzika. Působení ve vědecké oblasti od začátku výrazně ovlivnilo i můj přístup k tradingu. Proto se zaměřuji na kvantitativní obchodování. Vyvinul jsem mnoho vlastních programů na analýzu trhů, jako např vyhledávání sezonality, hledání arbitrážních hranic na spreadech na zrninách, vizualizaci dat Commitment of Traders, predikování rozpadu ETF a jiné. Posledních pár let jsem se v rámci výzkumu věnoval aplikaci nejmodernějších metod umělé inteligence (deep learning, ConvNets) na hromadné zpracování spekter vesmírných objektů. Aktuálně pracuji na využití těchto metod na algoritmické obchdování opčních strategií.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *