Příležitost na spreadu mezi hovězím a vepřovém

Nejbližší spread mezi hovězím a vepřovým (LEJ15-HEJ15) býval dřív považován za rozjetý při úrovních nad 30c. Nyní se nacházi nad 100c a stále roste. Takto vyhrocená situace je dlouhodobě neudržitelná a je jenom otázkou času než se tato tržní divergence alespoň z části vyrovná. Jak bývá u podobně divokých obchodů obvyklé – potenciál k zisku je obrovský, ale časovat vstup je jako chytat padající nůž.

lej15-hej15

Přesun obchodu do vzdálenějších expirací komplikuje extrémní contango na vepřovém (modrá svislá čára na histogramu LN) a zároveň silné backwardation u hovězího (modrá svislá čára na histogramu LC) – obojí působí v neprospěch jakéhokoliv pokusu o short cattle & long hogs.

LN_m_hist

LC_m_hist

Kvůli vysokému riziku se proto jako nejlepší cesta jeví opční uchopení s dostatečnou dobou do expirace.

ZDARMA: Průvodce burzou a investicemi
Stáhněte si ebook!

Pavel Hála

Pavel Hála

Jsem zakladatelem společnosti SpreadCharts s.r.o., která kromě jiného provozuje aplikaci na analýzu komoditních futures a spreadů. Dva roky jsem byl členem investičního výboru hedge fondu Charles Bridge Global Macro, kde jsem měl na starost optimalizaci opčních strategií na volatilitu a vývoj nových strategií. Od dubna do prosince 2015 jsem pracoval jako portfolio manager ve společnosti Colosseum a.s. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2007. Od začátku jsem se zaměřoval na obchodování komodit v USA. Nejprve prostřednictvím komoditních spreadů, časem pomocí opčních strategií na komoditní ETF. Jsem absolventem Masarykovy univerzity, obor Teoretická fyzika a Astrofyzika. Působení ve vědecké oblasti od začátku výrazně ovlivnilo i můj přístup k tradingu. Proto se zaměřuji na kvantitativní obchodování. Vyvinul jsem mnoho vlastních programů na analýzu trhů, jako např vyhledávání sezonality, hledání arbitrážních hranic na spreadech na zrninách, vizualizaci dat Commitment of Traders, predikování rozpadu ETF a jiné. Posledních pár let jsem se v rámci výzkumu věnoval aplikaci nejmodernějších metod umělé inteligence (deep learning, ConvNets) na hromadné zpracování spekter vesmírných objektů. Aktuálně pracuji na využití těchto metod na algoritmické obchdování opčních strategií.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *