KOMODITNÍ SPREADY: Ropa na rozcestí ?

     Zdravím. Dnes se podíváme na „horkou“ komoditu a tou je ropa. Co lze očekávat v dnešní hektické době politických šarvátek a vypovídání smluv? Ropa je důležitá komodita. Někdo jí bere jako indikátor síly globální ekonomiky, nicméně vojenské šarvátky na blízkém východě její cenu také podporují. Podívejme se tedy na fakta.

Aktuální cena – graf 20 let

zdroj : barchart.com

     Cena ropy je z hlediska dloudobého vývoje rozumné úrovni. Předpokládám cenu okolo 75 USD/barel. Spready již signalizovaly stabilizaci nabídky a poptávky. Pokud tedy nedojde k rozsáhlejšímu vojenskému konfliktu, nyní zejména mezi Iránem a Izraelem, předpokládal bych spíše pozvolný růst ceny k hladině 75 USD. Z hlediska obnovení sankcí ze strany USA vůči Iránu, nepředpokládám zvýšení deficitu v dodávkách ropy, neboť Saudská Arábie deklarovala ochotu okamžitě tento případný výpadek nahradit svou produkcí. Reálně se tedy na trhu nic nemění.

COT index

zdroj:tradingview.com

     Na grafu vidíme, že červená křivka pod cenou ropy, žádný extrém nenaznačuje. Commercials jsou tedy s touto cenou relativně spokojeni.

Hodnotový indikátor CL

zdroj:tradingview.com

     Černá křivka hodnotového indikátoru značí spíše dražší komoditu, což v růstových trendech není překvapením. Podíváme se tedy na pozice Large Traders, které by nám mohly dále osvětlit situaci.

NET pozice Large Traders

zdroj: spreadcharts.com

     Pozice velkých spekulantů mírně sestoupily z extrémních vrcholů z počátku roku. Cena ale stále s mírnými korekcemi roste. Pro nás spreadové obchodníky, není ale zcela zásadní pohyb ceny, byť cenu spreadů také ovlivňuje, ale vývoj ( změny ) nabídky a poptávky.  Zde tato divergence ukazuje na „možné“ změny ve struktuře nabídka a poptávky. Bear spredy to naznačovaly, neboť v posledním období i přes růst komodity stagnovaly nebo posilovaly.

Graf term structure CL

zdroj: spreadcharts.com

     Zde vidíme strukturu trhu (modrá ) včetně nové funce, a to jsou průměry za minulých 15 a 5 let ( zelená a červená ).  Je zřetelné, že nyní je strmější, tedy poptávka SILNĚJŠÍ než průměrná. To je sice dobrá informace, ale jek s ní naložit? Každá taková situace lze interpretovat dvojím pohledem. My vidíme aktuální stav, ale zisk nám plyne z „budoucího pohybu“. Můžeme si tedy položit otázku: „je již trh drahý nebo je silný „? Víme, že je silnější než v minulosti, ale bude ještě sílit nebo už vykazuje známky stabilizace. Nyní se zamýšlím nad spready!!! V minulém článku jsem se zmýšlel nad hlediskem času a to je nyní poměrně klíčová věc. Z dlohodobého hlediska je situace jasná. Pro spreadového obchodníka s větším účtem, je každé oslabení bear spredů, příležitostí k nákupu. Z dlouhodobého hlediska je trh na bear spreadech LEVNÝ. To jasně vyplývá z tvarů term strukture křivek.  Pozici je však lepší otevírat na vzdáleném konci term strukture a spíše užší spready. U obchodů v řádu týdnů je třeba být u vstupů obezřetnější.

Histogram CL na vzdálenějším spreadu

zdroj:spreadcharts.com

     Histogram contanga ukazuje to samé co Term Structure.  Žádné překvapení. Proč tentokrát používám 15 let? Aby bylo vidět, že dlohodobý pohled je celkem jasný. Ale na histogramu 1,3 a 5 let bychom viděli podobný obrázek. Prostory pro možný růst contanga lze vyhodnocovat na term structure, grafu contanga či na grafu histogramu. Z hlediska názornosti je však histogram nejvíce přehledný a jednoduchý. Objevují se nám i divergence? Podíváme se.

Divergence na spreadu F6-F7

zdroj:spreadcharts.com

     Vidíme SILNOU divergenci na bull spreadu. Spread naznačuje, že nabídka a poptávka se již cca 3 týdny rozchází s růstem ceny komodity a stabilizuje se. Poslední silný pohyb je dán vypovězením smlouvy ze strany USA a zavedením opětovných sankcí na Irán. Vzhledem k tomu, že výpadek bude kompenzován Saudskou Arábií, jedná se jen o psychologickou spekulaci, kterou trh využívá k růstu ceny ropy.  Z hlediska ropného trhu se také blíží doba, kdy budeme takzvaně „přepřahat“ na špičce pelotonu. Blízko je doba, kdy největším producentem ropy na světě již nebude Saudská Arábie, ale budou to USA!!!

     Co tedy vidím jako závěr? Dlohodobě je již možné budovat pozici na bear spredech. Známky stabilizace trhu jsou zřejmé a pomalý růst ropy by neměl být pro bear spready hrozbou. Případné větší oslabení bear spredů vidím jako nákupní příležitost. Držel bych se ale raději dále od front kontraktu. Zkušenější obchodníci mohou vyhledávat trendové kanály a ke vstupům používat odrazy od TL a SR úrovní.

Ahoj Roman, ať se daří

PS: Postupy, které používáme v tomto článku, najdete v našem Spreadovém kurzu 🙂

 

 

Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.