Komoditní spready: Rok 2016: můj nejziskovější a nejztrátovější obchod

Dnes si čtete můj poslední článek v tomto roce. Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Čas rychle letí a zítra tu máme dalšího Silvestra. Určitě jste už naladěni spíše na víkendové oslavy, proto dnes vynechám zdlouhavé analýzy či teoretizování. Místo toho bych vám ráda ukázala dva mé letošní obchody, přičemž jeden z nich je ten nejlepší a druhý naopak ten nejhorší.

Začnu nejprve tím nejméně úspěšným obchodem. Minulý rok to byl obchod na hovězí na výkrm, ale letos mé zisky paradoxně snížil cukr, konkrétně bear spread SBV17-SBN17.

Stratový obchod

Na grafu se vytvořil pattern inverzní hlava a ramena. Zdálo se, že po dlouhotrvajícím poklesu nastala konsolidace ceny. Spekulovala jsem tedy na obrat směrem nahoru a rozhodla jsem se pro postupné vstupy.

Celková ztráta i s poplatky činila 550 dolarů, takže jsem jen těsně nedodržela nastavenou alokaci. Nejsem typ člověka, který by se chlubil. Kdo mě zná, tak o tom určitě ví. Ale v tomto případě jsem se skutečně musela pochválit. Ztráta necelých 6% byla v takové situaci velmi dobrým výsledkem a tento neúspěch vlastně považuji za velký úspěch. Když se totiž podívám na ten obrovský propad, těším se jenom z relativně malé ztráty. Je to krásný příklad toho, jak neuvěřitelně důležitou roli hraje správné řízení rizika a pozic.

Co mi pomohlo?

Nic složitého – prostě jsem dobře vyhodnotila pohyb spreadu za poslední měsíce až roky a uvědomila si, s kým mám tu čest. Správně jsem odhadla, jak velký pohyb může nastat. Proto jsem s částí pozice vystoupila jakmile se cena přiblížila silnému supportu. Můj stoploss už totiž nebyl daleko a chtěla jsem vyhnout tomu, aby jej cena propálila směrem dolů. Samozřejmě jsem netušila, kam se cena vydá. Ale věděla jsem, že případný pohyb může být veliký. A jak vidíte, dobře jsem udělala. Samozřejmě kdybych poprvé vystoupila se všemi kontrakty, ztráta by byla mnohem menší. Ale ten jeden kontrakt jsem si přece jen ještě nechávala v záloze. Přesto jsem si dokázala riziko výrazně snížit.

Jak sami vidíte, nikdo nemá věšteckou kouli. Začátkem roku mi cukr nadělil krásných 1 400 dolarů a později mi ze zisku ukrojil. Znovu se mi ale potvrdilo, že i když nějaká příležitost vypadá skutečně skvěle a lákavě, vždy je nutné počítat i s tím nejhorším možným scénářem. Musíme si klást otázky typu: Jakého pohybu je spread schopen? Co se stane s mým účtem, když nastane takový nebo takový pohyb? Stojí mi potenciální zisk za takové a takové riziko? Atd.

Takže i tento neúspěšný obchod mi hodně dal. Dodržela jsem všechny moje postupy a utvrdila jsem se, že můj obchodní systém skutečně funguje. Z toho důvodu jsem v podstatě trhu vděčná za tuto zkušenost. Ale pojďme dál…

Na úplný závěr tohoto roku vám ukážu obchod, za který jsem trhu vděčná přirozeně mnohem více.

Pravidelní čtenáři už jistě tuší, že se jedná o bear spread HEM17-HEJ17. Letos mi nadělil dokonce o pár dolárků více, než minulý rok. Podívejte se sami na graf, jak krásně se dalo využít zformovaného supportu 🙂

Ziskový obchod

Můj celkový zisk byl téměř 2 050 dolarů. Pro můj účet to představovalo zisk neuvěřitelných 20%.
Realizované RRR = 1 : 4.27.

Myslím, že další komentář k tomu asi ani není potřeba. Jistěže, stejně jako ten minulý rok, kdybych držela více kontraktů, zisk by byl mnohem vyšší. Například s třetím kontraktem bych mohla zůstat v trhu déle a počkat si na vyšší ceny. Ale můj systém naslovo poslouchám, proto jsem si dovolila vstoupit pouze se 2 kontrakty. I přesto se mnou budete určitě souhlasit, že výsledek stál za to. Už teď jsem zvědavá na spread HEM18-HEJ18 🙂

Do Nového roku všem z celého srdce přeji mnoho mnoho úspěchů nejen na burze. A co se týká přímo tradingu, přeji vám hlavně výběr těch nejkvalitnějších obchodů ve smyslu RRR. Protože jen v takovém případě budou vaše výsledky dlouhodobě v kladných číslech.

Mějte se krásně a užijte si Silvestra a Nový rok.

 

Jak obchoduji spready?
Stáhněte si ebook ZDARMA!

 

komoditni-spready-kurz-basic

 

report

Elena Lindišová

Elena Lindišová

Obchodování komoditních spreadů jsem se začala věnovat v roce 2012 při studiu na vysoké škole. V té době jsem studovala náročný obor,takže práce na plný úvazek při škole byla pro mě nereálná. Hledala jsem způsob výdělku, který mi ušetří čas, dovolí mi žít bez studentských půjček a také mi umožní užít alespoň jednu dovolenou ročně. Zajímavým řízením osudu (píšu o tom v ebooku) jsem se dostala k obchodování na burze. Postupně jsem se dostala ke komoditním spreadům, akciím a k opcím. Nic z toho rozhodně není složité. Studovala jsem na přírodovědecké fakultě, čili k ekonomii jsem měla na hony daleko - jsem proto důkazem, že i mladá studentka může patřit do světa burzy a obchodování. Začala jsem vytvářet jednoduché obchodní systémy, díky kterým nemusím nad konkrétními obchody trávit čas. A i když už dnes patřím k většině lidí s klasickým zaměstnáním, obchodování na burze se věnuji i nadále. Představuje to pro mě ideální přilepšení k platu, které mohu využít například na báječnou dovolenou a cestování každý rok.

Komentáře

 1. Roman Hrtanek napsal:

  Dobrý den,
  děkuji za zajímavý článek. Jakého celkového zhodnocení jste dosáhla v roce 2016? Případně co je reálné očekávat?

  Děkuji

  S pozdravem

  RH

  • Elena Lindišová Elena Lindišová napsal:

   Dobrý deň Roman,
   som rada, ak sa môj článok páči 🙂
   Aj napriek tomu, že druhá polovica roku sa niesla hlavne v stratových obchodoch, zisky boli veľmi pekné. Bola som až prekvapená, keď som si nedávno zhrnula celý rok a vyšlo mi zhodnotenie 31%.
   A čo sa dá reálne očakávať? Je ťažko na to odpovedať, pretože každý má inú toleranciu rizika a tiež inú výšku kapitálu. Ale myslím si, že konzervatívne je možné dosiahnuť bez problémov aj 20% ročne a pri vyššej miere rizika to môže byť aj viac.
   V porovnaní s iným štýlom obchodovania, napr. s opciami, sa pri spreadoch všeobecne dá dosiahnuť vyššie zhodnotenie, ale zase na druhej strane s väčšími výkyvmi.

 2. Sebestik napsal:

  Dvacet procent se dlouhodobe neda dosahovat na vyssich castkach….

  • Elena Lindišová Elena Lindišová napsal:

   Dobrý deň,
   máte pravdu. 20% p.a. priemerne za dlhšiu dobu (povedzme 10 rokov) je ťažké dosiahnuť. Nie je to ale nemožné. Poznám niekoľko spreadových obchodníkov, ktorí obchodujú na trhoch už dlho a toto priemerne zhodnotenie dosiahli. Samozrejme dôležité je prísne riadenie rizika, hlavne v obdobiach, kedy sa nedarí. Tak aby pár stratových obchodov nezmazalo naakumulované zisky z predchádzajúcich rokov.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *