Komentář k trhu SPY 22.8.2015 – Market Profile®

Roční profil

A je to tady. Minulý týden jsme se konečně dočkali první významnější korekce od ledna tohoto roku. Během 2 dnů – čtvrtka a pátku se trh dostal mimo dlouhodobý range, který trval prakticky od února tohoto roku. Během téměř panického výprodeje trh vcelku ignoroval veškeré support hladiny. Na hladině 206,50, což byla spodní hranice roční oblasti hodnoty (YVAL) se trh zasekl v pre-marketu, ale po čtvrtečním open směle pokračoval níže. Na 204,50, tedy spodní linii 1. standardní odchylky, udělal pouze drobnou zastávku a zastavil se až pod 204, kde ve čtvrtek uzavřel. Z toho se dalo usuzovat, že poklesy budou pravděpodobně pokračovat. A taky že jo. Nyní se nacházíme ve velmi důležité oblasti supportu, tedy na úrovni 197 – 198, o které jsem mnohokrát psal ve svých předchozích článcích, jako o hladině zásadní pro další směřování trhu. Bohužel se sem trh dostal až (nebo spíše už) v samém závěru pátečního obchodování, takže jsme se nedočkali reakce na tuto hladinu. Právě reakce bude pro další směřování trhu velmi důležitá. Vzhledem k uzavření trhu se klidně může stát to samé co ve čtvrtek, tedy že reakce vůbec nepřijde a trh tuto bariéru překoná v pre-marketu. Další zastávkou při pokračování poklesů by měla být hladina 191,50 – 190,50, kde se nachází linie VWAP předchozího roku a 1,5 násobek IB letošního roku. Pak důležitá úroveň cca 188, kde se nachází POC minulého roku. Po odrazu od této úrovně by se trh mohl delší dobu pohybovat v rozmezí 188 – 193, aby vytvořil objemy tam, kde se minulý rok moc neobchodovalo. Pak tu máme další support u 183,50, kde se nachází linie 1. standardní odchylky VWAP loňského roku a zároveň 2 násobek IB letošního roku.

Zásadní support hladiny z ročního Market Profile.

Zásadní support hladiny z ročního Market Profile.

Měsíční profil

Z měsíčního hlediska se právě nacházíme u low měsíců prosince 2014 a února 2015, ale to je samozřejmě dobře viditelné i z čistého cenového grafu. Co se týče propadů, tak hezká nákupní reakce přišla na úrovni cca 199,40, kde se nacházel 2 násobek IB tohoto měsíce, ale úspěšně by se to dalo zobchodovat pouze intradenně, stejně jako další výše uvedené supporty. Další významné supporty jsou na úrovni cca 195,60, kde se nachází POC měsíce října a pak 193,50, kde se nachází 3 násobek IB srpna.

Týdenní profil

Na týdenních profilech není vidět nic zajímavého, protože profil minulého týdne je prakticky rozsekaný do jednotlivých dnů, které se nepřekrývají a předchozí profily jsou na vyšších cenových hladinách. Z denního hlediska je zajímavé to, že čtvrteční i páteční profil jsou pěkně souměrné s POC téměř uprostřed – to by naznačovalo, že trh našel hodnotu. Nicméně toto nám negují zavírací ceny u low profilu.

Shrnutí:

Dalo by se usuzovat, že celkový náhled po minulém týdnu musí být nutně negativní, ale zdůrazňuji, že z mého hlediska bude zásadní, zda trh v pondělí zareaguje na hladinu 197 – 198. Pokud se trh odrazí vzhůru, můžeme být během několika málo dní opět v rangi a bude po korekci. Pokud budeme obchodovat delší dobu, a nebo výrazně pod hladinou 197, dostaneme se do poklesového náhledu a pak se podíváme určitě na ještě nižší hodnoty. Co se týče obchodů, tak jsem ve čtvrtek využil poklesů k výpisům strangle 198/188 a 197/187, jak jsem psal na fóru. Vývoj na trhu mne však donutil již v pátek put opci 198 rolovat níže na 195 a put opci 197 jsem raději se ztrátou vykoupil zpět, abych zmenšil pozici. V případě přiblížení ke strike 195 tuto pozici uzavřu se ztrátou a budu čekat, až se trh vybouří a přinese nové příležitosti. Další rolování by bylo dle mého úsudku příliš rizikové. Výše uvedené support hladiny by opět měly být obchodovatelné intradenně, ale zdůrazňuji, že já je obchodovat nebudu, protože to není můj styl obchodování.

[reklama]

Tagy:
Jan Vašíček
Obchodování na burze se jako koníčku při zaměstnání věnuji již od roku 2008, kdy jsem začínal na české burze. V roce 2010 jsem začal s obchodováním v USA, kde jsem rozvíjel obchodní strategie dle technické analýzy na indexových futures. Intraday trading je však časově náročný a postupně jsem zjišťoval, že pokud chci zůstat ve svém zaměstnání, tak to pro mě není to pravé. V roce 2011 jsem se na seminářích L. Turka a R. Dvořáka (CzechWealth) seznámil s obchodním přístupem na základě Market Profile®. Ačkoliv mě tento přístup okamžitě zaujal, plně jsem se mu začal věnovat až v roce 2013. Nyní Market Profile spolu s Price Action používám k analýze trhu pro obchodování opcí (především ETF SPY a TNA), což se dá časově dobře kombinovat s mým zaměstnáním a začínám jej postupně využívat také k swingovému obchodování měnových párů na forexu. K analýze trhu, z níž čerpám k psaní komentářů na tomto blogu, využívám software NinjaTrader® v kombinaci s vizualizacemi Market Profit Pack©. O investování se zajímám celkově, trading je mým koníčkem, který mi přináší možnost přivýdělku.
Komentáře
  1. Martin Kopáček napsal:

    Honzo super analýza! Tohle je jiné kafe, než šamanské kreslení trendových čar a věštění z křišťálové koule. Nemám nic proti TA, sám ji používám, ale tvoje analýzy pracují s daleko hlubším pohledem do trhu, než je v „obyčejné“ TA běžné.
    Fakt prima práce, už mi tvoje články pomohly v mnoha rozhodování, na kterých místech ne/budu vypisovat.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.