Katatonie na ropě a tučné zisky

Pojem katatonie definuje lékařský slovník jako pohybovou abnormalitu. Ať už se jedná o nadměrnou aktivitu, či naopak o ztuhnutí, a to často až v bizarní poloze.

V případě ropy se jedná o katatonii ve formě hyperaktivity. Pokud se podíváme na denní či intradenní graf, člověk by až řekl, že se ropa naprosto zbláznila. Pohyby o 5% v rámci dne jsou na denním pořádku. A to se nebavíme o nějaké OTC penny stock akcii, ale o ceně jedné z nejlikvidnějších komodit světa. Komoditě, která zásadně ovlivňuje i reflektuje globální hospodářskou situaci. A přesto nikdo dnes jasně neví, kolik by ropa měla stát.

Ve svých investičních analýzách monitoruji velkou část klíčových faktorů, které ovlivňují cenu ropu. A musím zodpovědně říci, že ani pro mě není vůbec snadné říci, zda by se aktuálně měla ropa obchodovat za 30 dolarů, či za 80 dolarů za barel. Jediné, čím jsem si velmi jistý, že existuje velké množství scénářů, které mohou poslat příští týden ropu velmi snadno o 5 dolarů výše, či níže.

Pokusme se nyní shrnout alespoň ty nejzásadnější faktory, které nyní na ropu působí:

Faktory tlačící na růst ceny ropy:

* Nestabilita na Středním východě – Jemen je v plamenech a Saudská Arábie je obklopena státy, kde postupně roste radikalismus. Geopolitické riziko je extrémně těžké kvantifikovat a jak jsme viděli v minulých týdnech, při růstu geopolitického rizika tradeři nejdříve jednají a až pak se ptají na otázky.

* Lokální data z Texasu a Severní Dakoty ukazují na první pokles produkce amerických těžařů.

* Rafinérie začnou v červnu poptávat opět více ropy a to až do října.

* Producenti v USA začnou postupně přicházet o hedge pozice a vybraná těžba bude nákladově neefektivní.

* Cena je stále pod dlouhodobými produkčními náklady marginálního barelu mimo USA.

 

Faktory tlačící na pokles ceny ropy:

* Poptávka po ropě je uměle zvyšována spekulanty, kteří hrají bezrizikovou arbitráž na strmém kontagnu – kupují ropu na spotu, skladují ji a prodávají budoucí futures kontrakty.

* Zásoby v USA jsou extrémní a při současném stavu trhu, kdy nabídka převyšuje poptávku o zhruba 1-2 miliony barelů denně, mohou přestat některé zásobníky za pár měsíců stačit. Spekulanti by neměli mít kde ropu skladovat a na fyzickém trhu by došlo k naprosté likvidaci a propadu cen.

* Zvyšování efektivity těžby u těžařů v USA (refrakování, přesun do nejlepších lokací).

* Zvyšování energetické efektivity v OECD zemích.

* Pokles poptávky z Číny z důvodu zpomalení ekonomického růstu a konci navyšování strategických zásob.

* Irák zvyšuje produkci a Irán se může přidat, pokud sankce budou odstraněny.

 

Jak je vidět, faktorů je opravdu mnoho. A dle mého názoru, než se zbláznit z nemožnosti předpovědět všechny faktory a jejich souhrnný dopad, je lepší pojmout volatilitu na ropě jako svého přítele. Před měsícem a půl jsem nastínil svoji strategii, jak hrát volatilitu na ropě. Strategie je založena na tom, že každý den otevřu long-short pozici na dvě opačná páková ETF (USO a SCO). Za měsíc zavřu a rebalancuji.

USO_UCO volatilita performance

Co se od té doby změnilo ? Příliš nikoliv. Strategie vydělala za necelé dva měsíce 8% a pokračovala v trendu růstu díky vysoké volatilitě a slabému trendu.

2015-04-04 Ropa a volatilitaModře vyznačené tečky jsou výsledky držení obchodů po 30 kalendářních dnů. Průměrná ziskovost obchodů od 18.2., kdy jsem psal o strategii naposledy, byla 5% za měsíc. Nově držené pozice, které teprve doběhnou, jsou označeny zeleně. Pokud by se ropa od teď už vůbec nehýbala a netrendovala, i tyto obchody by skončily v zisku.

Připomeňme, že pro tuto strategii je klíčový slabý trend a silné pohyby. Tedy i jak očekávám … ropa by neměla stát v příštích měsících pod 40 dolarů za barel ani příliš nad 60 dolarů.

[reklama]

Komentáře