Kam se vydá cena zlata v roce 2016?

Je začátek roku a opět je tu moje výhledová analýza na trh se zlatem. Stala se z toho už taková tradice.

Nejprve si dovolím vyhodnotit loňský výhled. V době kdy jsem ho psal (leden 2015) byla cena zlata $1300. Celý trh s drahými kovy tehdy procházel růstem a spousta lidí už prorokovala začátek nového bull marketu. Já jsem měl opačný názor. Věřil jsem, že zlato zůstane v bear marketu a zakončí rok 2015 v minusu. A to se nakonec také stalo. Zvláště jsem upozorňoval na cenovou úroveň $1000, ke které se koncem roku 2015 cena dosti přiblížila.

gc_2015

Ale co nás čeká na zlatě dál? Myslím si, že na začátku roku 2016 se dočkáme silného růstu ceny zlata. Primárním důvodem je velmi příznivá situace z pohledu analýzy Commitment of Traders. Ta ukazuje na jasnou přeprodanost trhu. Nebudu se nyní zabývat vysvětlováním co je COT a jak jej interpretovat. Zájemce mohu odkázat na Elenu Lindišovou, která je na COT expert. Na jejím blogu naleznete spoustu článků, z nichž se dá základní způsob použití COT pochopit.

gc_cot

Dalším podpůrným faktorem pro cenu zlata je sezonalita. Začátek roku bývá často spojen s růstem ceny. Tomu náhrává i relativně nízká cena v poslední době, která činí zlato atraktivním pro dlouhodobé nákupy. V posledních měsících navíc cena vcelku reflektuje sezónní vlivy.

gcg16_alert

To byl tedy krátkodobý výhled. Co se dá ale čekat středně až dlouhodobě? Odhaduji, že po krátkodobém růstu cena nakonec narazí na jednu ze dvou silných rezistencí (viz následující graf).

gc_resist

Na těchto rezistech bude cena pravděpodobně konfrontována s tvrdou realitou toho, že trh se zlatem se nachází v silném sestupném trendu. V průběhu roku 2016 tedy očekávám, že cena nakonec otestuje silný psychologický support na $1000.

Co ale bude ještě více v budoucnosti? Dočkáme se v roce 2016 obratu trendu na zlatě? Než na tuto otázku odpovím, pojďme si zrekapitulovat fakta. Bear market na zlatě už trvá velmi dlouho. Jde druhou nejdelší korekci v novodobé historii. Krásně to demonstruje následující graf, jehož autorem je Tiho Brkan z Hong Kongu:

gc_downtrends

Z pohledu intermarket analýzy je to pro zlato příznivé. Poměr mezi cenou zlata a stříbra (známé gold/silver ratio) je už na dostřel od oblasti 80 – 85, kde v minulosti docházelo k obratu cenového trendu na drahých kovech směrem nahoru.

gc_si_ratio

Na druhé straně poměr mezi cenou zlata a ropy (GC/CL ratio) ukazuje na to, že zlato je vůči ropě relativně drahé. Tady bych byl ale velmi opatrný s děláním nějakých závěrů. Trh s ropou se totiž nachází pod silným tlakem v důsledku unikátních fundamentálních vlivů. V současné době se proto nedá říct, že zlato by bylo drahé. Spíše platí, že zlato je levné, ale ropa je ještě výrazně levnější.

gc_cl_ratio

Takže když se vrátím k původní otázce, co se stane pokud cena později v roce otestuje hranici $1000? Jak už jsem psal minulý rok, o tomhle se dá pouze spekulovat. Já osobně tentokrát s vyslovením definitivního závěru počkám. Cena může $1000 krátkodobě prorazit, ale klíčové pro mě bude, zda na měsíční bázi se dokáže nad tímto důležitým supportem udržet. Pokud ne, tak nás čeká pokračování bear marketu ještě nějakou dobu. Jak by se cena chovala potom je ve hvězdách. Pod $1000 se není příliš čeho chytit. Další významnou support úrovní je $700. A stejně jak jsem konstatoval loni, není nemožné že i na tak nízké ceny se zlato nakonec podívá. Dlouhodobě tedy stále platí, že zlato se nachází v silném bear marketu. Dokud nedostanu jasný signál obratu trendu, tak budu stále pracovat s tímto scénářem.

gc_big

Pro obchodníka by ale neměly být dlouhodobé cenové věštby vůbec podstatné. Měl by se řídit fakty. A ta momentálně naznačují růst ceny na začátku roku. Na tom bude možné vydělat například prostřednictvím opční strategie na GLD, kterou jsem naťukl na fóru.

Pavel Hála

Pavel Hála

Jsem zakladatelem společnosti SpreadCharts s.r.o., která kromě jiného provozuje aplikaci na analýzu komoditních futures a spreadů. Dva roky jsem byl členem investičního výboru hedge fondu Charles Bridge Global Macro, kde jsem měl na starost optimalizaci opčních strategií na volatilitu a vývoj nových strategií. Od dubna do prosince 2015 jsem pracoval jako portfolio manager ve společnosti Colosseum a.s. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2007. Od začátku jsem se zaměřoval na obchodování komodit v USA. Nejprve prostřednictvím komoditních spreadů, časem pomocí opčních strategií na komoditní ETF. Jsem absolventem Masarykovy univerzity, obor Teoretická fyzika a Astrofyzika. Působení ve vědecké oblasti od začátku výrazně ovlivnilo i můj přístup k tradingu. Proto se zaměřuji na kvantitativní obchodování. Vyvinul jsem mnoho vlastních programů na analýzu trhů, jako např vyhledávání sezonality, hledání arbitrážních hranic na spreadech na zrninách, vizualizaci dat Commitment of Traders, predikování rozpadu ETF a jiné. Posledních pár let jsem se v rámci výzkumu věnoval aplikaci nejmodernějších metod umělé inteligence (deep learning, ConvNets) na hromadné zpracování spekter vesmírných objektů. Aktuálně pracuji na využití těchto metod na algoritmické obchdování opčních strategií.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *