Kam se vydá cena zlata v roce 2015

Od začátku roku 2015 prochází zlato silným růstem. Cena se v současné době nachází lehce pod 1300 dolary.

gc_d

Kam se vydá cena zlata a co můžeme očekávat v delším časovém horizontu? Nejdůležitější je podle mě dopad současného růstu na strukturu trhu. Pojďme se podívat na Commitment of Traders:

gc_cot1y
Jak můžete vidět v grafu výše, poslední pohyb posunul pozice do extrémních úrovní. Když se podíváte na COT index, pozice spekulantů (managed money) se blíží úrovni 0.8, na které se v loňském roce cena několikrát otočila směrem dolů. Pozice zajišťovatelů (producers, mercs, processors), měřeno COT indexem, jsou na nejextrémnější úrovni od začátku roku 2013. To je jednoznačně silný medvědí signál.

Znamená to, že cena by měla začít příští týden padat? Nemusí tomu tak nutně být! Trh má svou dynamiku a COT není krátkýdobý indikátor. I když pozice jsou blízko extrémním hodnotám, otočit trh s tak silným růstovým momentem obvykle zabere nějaký čas. Rostoucí trend může trvat několik dalších týdnů, než se cena obrátí.

Toto všechno ale platí pouze v případě, že zlato zůstane v medvědím trhu. Ale bude tomu tak? Když se podíváme na delší hitorii COT (5 let), vidíme že v býčím trhu do roku 2013 zůstával COT index na vyhrocených hodnotách celé roky a pozice fluktuovaly pouze nepatrně:

gc_cot5y
Co když jsme svědky zásadní změny trendu? Zrození nového býčího trhu se zlatem? Co když se COT index nevrátí zpátky z extrémních úrovní? To je nemožné předpovědět. Vždy je lepší obchodovat to co vidíte, než to co si myslíte. A co vidím já? Úroveň $1400 považuji za kritický bod. Teprve jakmile cena prorazí tuto úroveň (a dokáže se nad ní udržet), budeme moci prohlásit býčí trend na zlatě za zahájený. To je fakt, který byste si měli odnést z tohoto článku.

A teď trochu spekulace. Jaký já odhaduji nejpravděpodobnější scénář dalšího vývoje? Držel bych se faktů a faktem je, že zlato je v medvědím trhu od léta 2011. Když se trh nachází v trendu, je vždy pravděpodobnější, že se cena bude pohybovat ve směru trendu, než proti němu. Takže dokud nebude proražena úroveň $1400, očekávám pohyb dolů. Kromě toho jsem stále neviděl kapitulaci býků, podobně jako v roce 2008. Tehdy i ti nejzarytější gold bugs nakonec kapitulovali a začali prodávat. Nic takového se zatím neděje. Když se podívám na týdenní graf, vidím určitou podobnost s předchozím trading range z let 2011 – 2013:

gc_w1
Zlato se nachází na resistanci znázorněné modrou trendline. Myslím si, že cena může provést breakout, jako tomu bylo v roce 2012. Všichni pak začnou považovat návrat býčího trhu na zlatě jako za samozřejmost a v novinách se začnou objevovat titulky, jak dlouho bude trvat zlatu návrat k úrovním blízko $2000. Jakmile dav nastoupí do long pozic, trh se obrátí dolů a propálí všechny supporty. Kde bude bod obratu? Tipnul bych si úroveň $1400, vzhledem k podobnosti s předchozím trading range:

gc_w
Pokud bude medvědí trh pokračovat, kam až cena zlata může spadnout? To je čiré hádání, ale myslím si, že úroveň $1000 bude silný magnet. Pod ním je nezmapované území. Ale pamatujte, že je nemožné časovat přesně vrcholy a dna. I kdyby zlato spadlo až třeba k $600, stále by se nacházelo v ultradlouhodobém býčím trhu. V tom, který byl zahájen v roce 2001. A přesto že jsem ve střednědobém horizontu medvěd, v dlouhodobém horizontu zůstávám optimistický ohledně ceny zlata a především stříbra.

gc_m

 

 

ZDARMA: Průvodce burzou a investicemi
Stáhněte si ebook!

Pavel Hála

Pavel Hála

Jsem zakladatelem společnosti SpreadCharts s.r.o., která kromě jiného provozuje aplikaci na analýzu komoditních futures a spreadů. Dva roky jsem byl členem investičního výboru hedge fondu Charles Bridge Global Macro, kde jsem měl na starost optimalizaci opčních strategií na volatilitu a vývoj nových strategií. Od dubna do prosince 2015 jsem pracoval jako portfolio manager ve společnosti Colosseum a.s. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2007. Od začátku jsem se zaměřoval na obchodování komodit v USA. Nejprve prostřednictvím komoditních spreadů, časem pomocí opčních strategií na komoditní ETF. Jsem absolventem Masarykovy univerzity, obor Teoretická fyzika a Astrofyzika. Působení ve vědecké oblasti od začátku výrazně ovlivnilo i můj přístup k tradingu. Proto se zaměřuji na kvantitativní obchodování. Vyvinul jsem mnoho vlastních programů na analýzu trhů, jako např vyhledávání sezonality, hledání arbitrážních hranic na spreadech na zrninách, vizualizaci dat Commitment of Traders, predikování rozpadu ETF a jiné. Posledních pár let jsem se v rámci výzkumu věnoval aplikaci nejmodernějších metod umělé inteligence (deep learning, ConvNets) na hromadné zpracování spekter vesmírných objektů. Aktuálně pracuji na využití těchto metod na algoritmické obchdování opčních strategií.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *