Kam investovat v příštích letech

Blíží se konec roku. To je doba, kdy na trzích začíná slábnout likvidita a celkově se nic moc neděje. Většina analytiků a investorů proto v tuto dobu vydává odborné analýzy dlouhodobého výhledu na trzích. Většinou se jedná o obyčejné věštění z koule, protože tyto články zpravidla vyjadřují osobní názory autorů, zřídkakdy podložené pevnými daty. Kdyby však po těchto článcích nebyla tak velká poptávka, tak by přece nevznikaly. Proto si dovolím přidat svůj výhled i já.

Schválně jsem v nadpisu zmínil, že jde o výhled na „příštích pár let“, tedy delší období. Nejde tedy o predikci striktně na rok 2016. Některé z těchto investic můžou být klidně na konci roku 2016 ještě ve ztrátě. Nakonec upozorňuji, že se rozhodně nepovažuju za dobrého dlouhodobého investora, moje silné stránky jsou jinde. Na global macro nebo value investing jsou zde daleko větší profíci. Takže podle mých tipů v žádném případě bez rozmyslu neinvestujte. Berte je spíše jako nápady pro vlastní analýzu. Případně ocením, pokud mi v diskusi napíšete svůj názor na konkrétní příležitosti.

Co vnímám jako dobrou příležitost

TAN – Solární energetika

TAN

Celý sektor energetiky v USA i ve světě prochází silným výprodejem. Hlavní podíl na tom má nízká cena ropy, ale také plynu. Načasovat přesně obrat tohoto trendu je nemožné. Přesto akcie kvalitních energetických firem jsou nyní natolik podhodnocené, že nikdo nemůže zpochybnit dlouhodobou investiční příležitost, která se tímto vytvořila. Chytrým způsobem jak tuto příležitost uchopit je přes solární energetiku. Velmi podrobně se tomuto odvětví věnuje Honza Kaška, od nějž mám také tuto investiční myšlenku. Fotovoltaika prochází v posledních letech rychlým technologickým vývojem. Díky tomu začíná být cenově konkurenceschopná konvenčním energetickým zdrojům. Tento trend bude nadále pokračovat.

solar_economist

Vhodně se tato myšlenká dá uchopit přes ETF na solární energetiku TAN. Tímto způsobem se můžete svézt na dvou vlnách. První je obrat bear marketu na celém sektoru energií a druhou je fundamentální posun v energetickém mixu ve prospěch fotovoltaiky.

CHIQ – „nová ekonomika“ Číny

CHIQ

Čínské akcie teď nezažívají zrovna dobré časy. Popravdě netuším, kam půjde tamější akciový trh v nejbližší době. Zrovna tady ale více než jinde platí rada „think long term“. Nejlépe tuto myšlenku vystihl Jim Rogers, který o Číně hovoří jako o USA na začátku 20. století. Čínská ekonomika prochází bolestnou transformací a krátkodobě se to bude jistě odrážet ve vysoké volatilitě akcií. Přesto v dlouhodobém horizontu si myslím, že čínský akciový trh čeká podobný boom jako ten v USA ve 20. století.

Ideální příležitostí jak tuto myšlenku uchopit je právě ETF CHIQ, které reprezentuje společnosti zaměřené na „novou ekonomiku“ založenou na domácích spotřebitelech a nikoliv investicích. Nejsem sám, kdo toto ETF sleduje. Ve svých článcích se tu o něm zmiňoval např Vašek Pech. Pokud tedy soudruzi neudělají někde chybu, jako např nenechají konflikt v jihočínském moři přerůst v ozbrojený střet, měly by Čínu v opravdu dlouhodobém horizontu čekat světlé zítřky.

Opční výpisy na US indexy

SPY

Americké akcie zřejmě mají období svého největšího růstu za sebou. Na druhé straně skutečné ohrožení cen akcií, tj recese, není zatím v dohledu. Ve střednědobém horizontu je proto pravděpodobný spíše pohyb do strany nebo mírný růst. To je prostředí, které skvěle prospívá neutrálním strategiím, tj inkasování prémií z opčních výpisů. Nejjednodušší možnost jak takovou strategii realizovat je přes call/put výpisy na ETF SPY, případně bezpečnější opční vertikální spready. Současná zvýšená volatilita také hraje do karet. Způsobila totiž růst opčních prémií, které byly před akciovým výprodejem na konci léta na mizerných úrovních.

Rizikem je samozřejmě chování Fedu, tedy především fakt, aby to s utahováním měnové politiky příliš nepřehnali. Akce Fedu v posledních letech (pod vedením Bernankeho i Yellen) ale ukazují spíše na to, že když jde do tuhého, Fed přispěchá na pomoc a akciové trhy před propady zachrání.

Kde to bude komplikované

Zemní plyn

NG

U komodit platí, že lékem na nízké ceny jsou ještě nižší ceny. To přesně vystihuje situaci na zemním plynu v USA. Cena Henry Hub klesla už pod $2 a konec bear marketu se zdá být v nedohlednu. Důvodem tohoto stavu je převis nabídky nad poptávkou, který má základ v nových technologiích těžby. Důvodem proč podle mě ceny na těchto úrovních nevydrží je cenová nehomogenita v prostoru. Jinak řečeno násobně vyšší ceny plynu v jiných částech světa. Jediným způsobem jak tuto nehomogenitu narovnat je export z USA prostřednictvím LNG terminálů. První takokvé projekty už se rozbíhají. Je pouze otázkou času a politické vůle, než začne mít export LNG dopad na cenu plynu v USA.

Není výhodné nakupovat přímo plyn, ať už prostřednictvím futures nebo ETF. Investor v takovém případě prodělává na extrémním contangu. Rozumnější je nákup akcií vybraných společností zabývajících se těžbou plynu. Upozorňuji ale, že zrovna tohle je velmi riziková investice, u které člověk musí počítat i s úplnou ztrátou. Firmy v tomto odvětví totiž krachují jedna za druhou a obrat ceny plynu také může trvat klidně další měsíce nebo roky.

MCHI – širší akciový trh v Číně

MCHI

Přestože dlouhodobě čínským akciím věřím, krátkodobě to může být divoké. Důvodem je jednak transformace čínské ekonomiky a potom také obrovské zadlužení korporátního sektoru. Odpisy a snižování této dluhové zátěže budou bolestné. Centrální vláda dala jasně najevo, že akciový trh podpoří, ale to nemusí stačit. Zatímco velké polostátní firmy stát jistě podrží, ty menší může jejich předluženost dohnat až ke krachu.

NLR – jaderná energetika

NLR

Fotovoltaika je krásná věc. Řadíme ji mezi takzvané „distribuované zdroje energie“. Je to skvělý doplněk. Lidská společnost a ekomonika se ale neobejde bez koncentrovaných zdrojů energie s vysokou energetickou hustotou. Nejlepším takovým zdrojem je jádro. Jde o nejekologičtější zdroj v přepočtu na vyprodukovanou jednotku energie. Nepovažuji se za experta na jadernou energetiku. Přesto něco o této problematice vím. Ještě na škole jsem si zapsal skvělý předmět profesora Trunce Jaderné reaktory a elektrárny, pokud někdo studujete na MUNI, tak vám jej vřele doporučuju. Je veden spíše popularizační formou a zvládnou jej i nefyzici. V rámci tohoto předmětu jsem viděl, kde by jaderná energetika mohla být, ale není. Kvůli přemíře regulace jsou totiž dnešní jaderné reaktory technologicky zastaralé. Existují již daleko účinější a bezpečnější reaktory, jejichž nasazení ale brání to, že za sebou nemají desetiletí osvědčeného provozu. Je to takový začarovaný kruh.

Regulace brzdí investice do jaderné energetiky v rozvinutých zemích. V těch rozvojových je zase problém neochota rozvinutých zemí sdílet technologie a také nutnost velkých jednorázových investic. Když k tomu připočteme, že do budoucna nás čeká spíše růst úrokových sazeb, rozsáhlé investiční projekty se ještě více prodraží. Dále je tu také často nesmyslný tlak některých ekologických hnutí, který činí z jaderné energie obtížně prosaditelný zdroj.

Čemu se raději úplně vyhnout

HYG – korporátní dluhopisy s vysokým výnosem

HYG

Tzv „high yieldy“ byly investičním hitem posledních let. Nebylo snad portfolio, v kterém by chyběly. V období nízkých úrokových sazeb totiž nabízely atraktivní nadvýnos. To se ale nyní mění. Tržní úrokové sazby v USA rostou a ty vyhlašované je budou pravděpodobně následovat. To sráží obecně cenu všech dluhopisů. U těch rizikovějších korporátních navíc vstupuje i vyšší kreditní riziko jednotlivých firem. Jinak řečeno rostoucí náklady na splátky dluhopisů můžou některé méně kvalitní společnosti dostat až na hranu platební neschopnosti.

TLT – americké vládní dluhopisy s dlouhou splatností

TLT

Prostor pro pokles úrokových sazeb v USA už není skoro žádný. Prostor pro růst je naopak velký. Otázkou je, kdy k němu dojde. Nejvíce to zasáhne dluhopisy s dlouhou splatností a od nich odvozené deriváty. Zaznívají dokonce názory, že končí éra „low risk investments“, jako jsou právě vládní dluhopisy. Těžko říct. Každopádně nic neroste do nebe a i bezpečné investice mají svoje rizika.

EWH – akcie v Hong Kongu

EWH

Hong Kong doplácí na provázanost svojí měny s americkým dolarem. Zatímco dříve nízké úrokové sazby americké měny poháněly v HK realitní bublinu, nyní je efekt obrácený. Zatíco v pevninské Číně se dá čekat spíše tlak na pokles úrokových sazeb, v USA je prostor pro jejich růst. Hong Kong se tak opět ocitne v situaci země s nesprávně nastavenou měnovou politikou. Akcie v Hong Kongu proto podle mě budou v následujících letech zaostávat za Šanghají. Zásadním způsobem by mohl situací zamíchat konec provázání HK dolaru s americkým dolarem. Všechny dosavadní vyjádření oficiálních představitelů HK SAR však zatím tuto možnost vylučují.

Pavel Hála

Pavel Hála

Jsem zakladatelem společnosti SpreadCharts s.r.o., která kromě jiného provozuje aplikaci na analýzu komoditních futures a spreadů. Dva roky jsem byl členem investičního výboru hedge fondu Charles Bridge Global Macro, kde jsem měl na starost optimalizaci opčních strategií na volatilitu a vývoj nových strategií. Od dubna do prosince 2015 jsem pracoval jako portfolio manager ve společnosti Colosseum a.s. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2007. Od začátku jsem se zaměřoval na obchodování komodit v USA. Nejprve prostřednictvím komoditních spreadů, časem pomocí opčních strategií na komoditní ETF. Jsem absolventem Masarykovy univerzity, obor Teoretická fyzika a Astrofyzika. Působení ve vědecké oblasti od začátku výrazně ovlivnilo i můj přístup k tradingu. Proto se zaměřuji na kvantitativní obchodování. Vyvinul jsem mnoho vlastních programů na analýzu trhů, jako např vyhledávání sezonality, hledání arbitrážních hranic na spreadech na zrninách, vizualizaci dat Commitment of Traders, predikování rozpadu ETF a jiné. Posledních pár let jsem se v rámci výzkumu věnoval aplikaci nejmodernějších metod umělé inteligence (deep learning, ConvNets) na hromadné zpracování spekter vesmírných objektů. Aktuálně pracuji na využití těchto metod na algoritmické obchdování opčních strategií.

Komentáře

  1. Lubos napsal:

    Zbožňuju vaše analýzy, tématem investic jsem se začal zabývat (přes akcie) a nyní u vás nacházím další cenné informace. Děkuji!

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *