Jak obchodovat zrniny v současném tržním prostředí

Vzhledem k současné nejistotě na trzích (VIX je právě nad 21), se zdá rozumné hledat obchodní příležitosti na málo korelujících trzích. Zrniny splňují toto kritérium celkem dobře, vzhledem k jejich nízké korelaci s hlavními třídami aktiv jako jsou akcie nebo dluhopisy. Zaměřím se na kukuřici a sóju, pšenici příliš neobchoduju (nic proti ní nemám, je to pouze věc osobní preference).

Jak kukuřice a sója, dvě největší sklizně v USA, jsou již nějaký čas v sestupném trendu. To je jasně vidět při pohledu na 5-ti letý graf kontinuálních futures:

zc

zs

Dá se konstatovat, že jsou zrniny přeprodané a začít hledat příležitost ke vstupu na long? To může být velmi rozumné v krátkodobém horizontu. Ale co když po krátkodobém růstu dojde k návratu medvědího trhu na dalších pár let? Ohledně zemědělství existuje hodně optimistů, nejznámějším z nich je asi Jim Rogers. Nicméně někteří profesionálové jsou opatrnější. Jedním z nich je Ed Usset z University of Minnesota, kterého si velmi vážím a jeho názory respektuji. Přečtěte si jeho článek o dlouhodobém výhledu na zrninách.
Jak bych tedy zobchodoval tento trh? Jít do dlouhodobé long pozice je riskantní, protože bych musel přesně trefit cenové dno. Potřeboval bych aby cena rostla. V případě, že by cena pouze přestala padat, prodělával bych peníze na contangu. Podívejte se například na cukr. Znám pár lidí, kteří jsou long v ETF na cukr (SGG) a ztratili na tom už spoustu peněz. A to i navzdory tomu, že cena frontu se už rok a půl hýbe do strany. Pokud bych i přesto měl jiný názor a chtěl jít long, vyberal bych si raději sóju místo kukuřice. Má dlouhodobě více plochou term structure, takže by mě méně ohrožovalo contango.

Já osobně bych vypustil čisté futures a využil contango ve svůj prospěch. To bych provedl prostřednictvím interdelivery spreadu v kukuřici, ZCN16-ZCZ15:

zcn16-zcz15

Tento spread je velmi konzervativní, protože je tvořen futures kontrakty v rámci jedné sklizně. Kromě toho je mimořádně bezpečný i proto, že se nachází až tyto futures se nachází až v nové sklizni, která je stále ještě v zemi (momentálně navíc chráněna sněhovou pokrývkou). Nikdo zatím nemůže říct, zda bude nová sklizeň dobrá nebo špatná. Spread se může stát rizikovým až na začátku léta, protože to je doba, kdy počasí již může negativně ovlivnit stav budoucí úrody. To se stalo v roce 2012, jak můžete vidět v grafu výše. Když odstraníme tento rok, můžeme vidět pěkný sezónní vliv:

zcn16-zcz15_1

Ale důležité je nezapomenout vystoupit z obchodu včas! Když zvětším oblast, po kterou hodlám být v obchodu, je jasně vidět že v tomto spreadu se dají vydělat peníze. Potenciál zisku při vhodně zvoleném vstupu může být odhadem $500 na kontrakt:

zcn16-zcz15_2

Tento spread jsem pravidelně obchodoval, když jsem byl ještě individuální obchodník a ani jednou jsem v něm nepřišel o peníze! Nicméně je pravda, že jsem slěpě nevstupovat pouze podle sezonality. Používal jsem přísná pravidla pro časování vstupů a výstupů, které mi pomáhaly zvýšit potenciál zisku a redukovat riziko (a také vyhnout se propadu v roce 2012). Tento spread má pouze jedinou nevýhodu, a tou je nižší likvidita long nohy (ZCN16). Dokud to ale člověk neobchoduje s miliony dolarů, tak by měl být v pohodě. Pouze to mějte na paměti a sledujte volume.

ZDARMA: Průvodce burzou a investicemi
Stáhněte si ebook!

Pavel Hála

Pavel Hála

Jsem zakladatelem společnosti SpreadCharts s.r.o., která kromě jiného provozuje aplikaci na analýzu komoditních futures a spreadů. Dva roky jsem byl členem investičního výboru hedge fondu Charles Bridge Global Macro, kde jsem měl na starost optimalizaci opčních strategií na volatilitu a vývoj nových strategií. Od dubna do prosince 2015 jsem pracoval jako portfolio manager ve společnosti Colosseum a.s. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2007. Od začátku jsem se zaměřoval na obchodování komodit v USA. Nejprve prostřednictvím komoditních spreadů, časem pomocí opčních strategií na komoditní ETF. Jsem absolventem Masarykovy univerzity, obor Teoretická fyzika a Astrofyzika. Působení ve vědecké oblasti od začátku výrazně ovlivnilo i můj přístup k tradingu. Proto se zaměřuji na kvantitativní obchodování. Vyvinul jsem mnoho vlastních programů na analýzu trhů, jako např vyhledávání sezonality, hledání arbitrážních hranic na spreadech na zrninách, vizualizaci dat Commitment of Traders, predikování rozpadu ETF a jiné. Posledních pár let jsem se v rámci výzkumu věnoval aplikaci nejmodernějších metod umělé inteligence (deep learning, ConvNets) na hromadné zpracování spekter vesmírných objektů. Aktuálně pracuji na využití těchto metod na algoritmické obchdování opčních strategií.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *