Akcie LyondellBasell

Znáte tuhle společnost? Jde o nizozemskou chemičku, jejíž akcie se obchodují na NYSE. Není to žádný drobek, tržní kapitalizace je nad 30 miliardami dolarů a patří mezi největší světové chemičky. Společnost má téměř šest desítek výrobních závodů z 18 zemích, které vyrábí široké spektrum produktů.

LYB

Proč se na ni dívám? Ne, není na titulních stránkách novin. Prostě mi vypadla z filtru jako společnost s víc než 4% dividendovým výnosem. Je to zejména díky tomu, že stojí mimo hlavní zájem investorů. Vždyť jenom osm analytiků z 23 ji doporučují k nákupu. Dividendový výnos mi umožní toto období přečkat.

Společnost oficiálně oznámila, že cash flow se během dalších dvou let zhorší. To není pozitivní správa a něco takového se neoznamuje dopředu jen tak. Díky tomu se obchoduje s P/E kolem 10 (průměr konkurentů >15). P/E pod 10 je pěkná hodnota. P/FCF je již na 22, tedy o dost výše. Zajímal me důvod této disproporce a to, zda by se nemohlo jednat o zajímavou investiční příležitost. 

Hlavní příčinou oznámeného zhoršení cash flow jsou investice od nových výrobních zařízení (jako to v Texasu, které by mělo být spuštěno za tři roky) nebo do rekonstrukcí stávajících. Takovýto důvod pro zhoršení cash flow beru. Nevadí mi a vysvětluje to velký rozdíl mezi hodnotami P/E a P/FCF.

Jde o krátkodobé snížení volného cash flow s příslibem následného dlouhodobého růstu.

Výplatní poměr je 36% a ani zhoršení cash flow by nemělo být překážkou pro udržení dividendy. To, že firma má jak rafinerii, tak i používá ropu jako vstupní surovinu, pomáhá zmenšit závislost výsledků hospodaření na ceně ropy. Je to názorně vidět i na výsledovkách let 2015 a 2014. V roce 2015 se celkové tržby oproti roku 2014 snížily téměř o třetinu, přičemž jak „Gross profit“, tak i provozní zisk vzrostly. Podle dosavadních čtvrtletních výsledků lze podobný provozní zisk očekávat i letos.

Společnost je zadlužená. Vlastní kapitál je v porovnání se závazky přibližně třetinový. Z velké části to není dáno ani tak růstem zadlužení, jako zpětnými odkupy akcií, které začaly v roce 2014. Nebýt toho, je vlastní kapitál větší, než závazky. Vyšší zadluženost tak není dána špatným hospodařením, ale přáním akcionářů.

Dlouhodobé závazky (emitované obligace) se blíží 8 miliardám dolarů. Tyto obligace jsou splatné v řadě tranší mezi lety 2019 až 2055. Úrokové krytí bylo v roce 2015 téměř 20, tedy vysoce nad doporučovanými hodnotami

P. S.

Není běžné, aby u zaběhlé společnosti s kapitalizací nad 30 miliardami dolarů drželi insiders téměř pětinu všech akcií.  Mají v ní tak vlastních 6 miliard dolarů.

Pokud vás zajímají akcie, stáhněte si zdarma můj ebook a podívejte se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:

EBOOK ZDARMA ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

 • – Růstové akcie
 • – Dividendové akcie
 • – Tajné informace
 • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

 

Moje kompletní know-how jsem shrnul do Online kurzu Ziskové akcie, který absolvovalo již přes 700 lidí. Vstupte do kurzu a naučte se

 • jak vybudovat penězovod, který zabezpečí i vaše potomky
 • jak získat pasivní příjem z dividend
 • jak budovat s pár korunami skutečné bohatství
 • a mnoho dalšího
 • vstupte do Online kurzu Ziskové akcie a začněte ihned pracovat na svém bohatství!

 

 

Jan Dvořák

Jan Dvořák

Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.